ای دام زگیل یا پاپیلوماتوز در گاو - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

 


 

عامل بیماری پاپیلوماویروس از خانواده پاپواویریده می باشد. انتقال بیماری از طریق بیماری تماس مستقیم با حیوانات آلوده است. این بیماری در فصل زمستان شایع تر است. سر به ویژه اطراف چشم ها اغلب محل اینگونه جراحات است. جدا نگهداشتن دام سالم و بیمار و درمان دام بیمار از روش های پیشگیری در این بیماری می باشد.

 

انتقال و انتشار

عامل بیماری طی تماس مستقیم با حیوانات آلوده و از راه خراش های پوستی وارد بدن می شود. تست توبر کولین، شاخ بری و شماره گوش زدن همگی می توانند راه ورود ویروس را به بدن باز کنند.

 

سن ابتلا

بیشتر در گاو های زیر دو سال دیده می شود. در فصل زمستان که حیوانات در جایکگاه به صورت متراکم نگه داری می شوند شیوع این بیماری بیشتر است.

 

نشانه های بالینی

دوره نهفته بیماری ۳ تا ۸ هفته و گاهی طولانی تر است. زگیل ابتدا به صورت گره های کوچک در اپیدرم ظاهر می شود و تا مدتی با کندی رشد می کند، سپس به شکل توده ای خشک،شاخی،نباتی و یا گل کلم مانند در می آید و پس از مدتی در نتیجه نکروز قاعده آن می افتد. بطور معمول پاپیلوماویروس تیپ ۱ و ۲ که با بافت فیبروز همراه است در پوست ایجاد زگیل می کند. پاپیلوماویروس تیپ ۳ نی عامل زگیل پوستی است ولی جرااحات حاصل فاقد بافت فیبروز است. پاپیلوماویروس تیپ ۴ موجب پاپیلوماتوز گوارشی و مثانه است و پاپیاوماویروس تیپ ۵ نوک پستان و پاپیلوماویروس تیپ ۶ بافت پستان را آلوده می کند.

پاپیلوماتوز شایع ترین نوع زگیل پوستی است که بیشتر گاو های جوان را مبتلا می سازد. سر به ویژه اطراف چشم ها اغلب محل اینگونه جراحات است ولی زگیل ممکن است در اطراف گردن  در امتداد وریدوداج نیز ایجاد شود ( به علت آلوده بودن سرنگ خون گیری تولید می شود). زگیل مجاری گوارشی ممکن است موجب نفخ شود. در صورتی که ضایعه در نوک پستان گاو های شیری قرار داشته باشد، هنگام شیردوشی باعث ناراحتی می شود. در شکل پستانی جراخات شبیه به دانه برنج در نوک پستان بوجود می آِد.

 

نشانه های کالبد گشایی

مشاهده برجستگی های اپیدرمی پایه دار یا بدون پایه. علاوه بر جراحات جلدی، در صورت درگیری مثانه جراحت در سطح مخاط مثانه دیده می شود.

 

پیشگیری

  • ضدعفونی ابزار تزریق توصیه شده است
  • احتیاجات دام از نظر منیزیم تامین شود
  • احتراز از مجاور نگه داشتن دام های بیمار و سالم
  • استفاده از واکسن هایی که حاوی بافت زگیل دام های مبتلا می باشند می تواند کمک کننده باشد.
  • در گله هایی که میزان زگیل زیاد می باشد می توان گوساله ها را در سن ۴ الی ۶ هفتگی با مقدار ۴ میلی لیتر به روش داخل جلدی مایه کوبی کرد و سالینه تکرار نمود. اگر ویروس زودتر از واکسن حیوان را مبتلا کرده باشد ایمن شدن گوساله دیرتر اتفاق می افت

درمان

اگر زگیل دارای اندازه متوسط و تعداد آنها کم باشد می توان با نیترات نقره آنها را سوزاند، اگر زگیل پایه دار بود با بستن نخ در قاعده آن می توان ارتباط خونی آن را قطع نمود. در بعضی مواقع عمل جراحی و برداشت زگیل لازم است.

 

 

 

 

به این پست امتیاز دهید.
زگیل یا پاپیلوماتوز در گاو
۴٫۵ از ۲ رای

 

بازدید : 1,398 بازدید بار دسته بندی : دانلود های تخصصی تاريخ : ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: