ای دام بیماری ذات الریه و ذات الجنب در گاو - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 


مایکوپلاسما میکوئیدس عامل مولد ذات الریه و ذات الجنب گاو ها است. تماس نزدیک حیوانات با یکدیگر و استنشاق ذرات آلوده مهمترین راه انتقال بیماری است. در شکل حاد تب ۴۱/۵ درجه، کاهش اشتها، درد و سختی تنفس( حیوان حالت دل دل زدن دارد) مشاهده می شود. ریه ها در برش حالت مرمری شکل دارند که مربوط به افزایش ضخامت دیواره بین لوبولی به رنگ خاکستری و زرد است.

 

انتقال و انتشار

گاو مبتلا ممکن است عامل را از طریق ترشحات بینی طی عطسه و سرفه در محیط بپراکند. حیوانات شفا یافته از بیماری، عامل را حدود ۳ سال بصورت مخفی در ریه نگه می دارند و به صورت ناقلین پنهان باقی می مانند و در هنگام شرایط استرس زانظیر گزسنگی، خستگی و …آثار بیماری در این جیوانات ظاهر می شود. تماس نزدیک حیوانات با یکدیگر و استنشاق ذرات آلوده مهمترین راه انتقال بیاری است. خوردن شیر آلوده تهیه شده از پستان مبتلا به ورم پستان مایکوپلاسمایی در گوساله باعث پنومونی می شود.

 

سن ابتلا

حبوان در تمام سنین به این بیماری حساس می باشد. به نظر می رسد گوساله ها در سنین پایین نسبت به آن حساس تر باشند.

 

نشانه های بالینی

دوره نهفته ۳ الی ۸ هفته و میزان واگیری در گله های حساس تا ۱۰۰ درصد می باشد. مرگ و میر حدود ۵۰ درصد است و ۲۵ درصد حیوانات بهبود یافته بصورت ناقلین با ضایعات مزمن ریوی باقی می مانند. علائم در این حیوانات شامل سرفه های مرطوب، تب شدید، ترشحات بینی، ژولیدگی پوشش خارجی و تورم مفاصل می باشد.

در شکل شکل حاد تب ۴۱/۵ درجه، کاهش اشتها، درد و سختی تنفس ( حیوان حالت دل دل زدن دارد) مشاهده می شود و اگر حیوان را وادار به دویدن و یا حرکات سریع کنیم سرفه های مرطوب در حیوان بوجود می آید. همچنین در مناطق با آب و هوای گرم جانوران اغلب در سایه بان با سر افتاده می ایستند، پشت کمانی و زانوها به سمت بیرون متمایل است. دقه قفسه سینه باعث ایحاد درد می شود و در صورت پیشرفت،تنفس بسیار سخت و همراه با خرخر می باشد.حیوان بعد از ۱ الی ۳ هفته زمین گیر می شود و می میرد. در گوش کردن قفسه سینه صدای وجود مایع و رال های مرطوب توام با صدای غلغل به گوش می رسد. مرگ در اثر توکسمی و نرسیدن اکسیژن حاصل می شود.

 

نشانه های کالبد گشایی

در محوطه قفسه سینه حدود ۱۰ لیتر از مایع به رنگ زرد شفاف تا کدر مخلوط با رگه های فیبرینی وجود دارد. اعضای موجود در قفسه سینه اغلب بوسیله لایه ی ضخیمی از فیبرین پوشیده شده است و درجات مختلفی از درگیری یک یا هر دو ریه را شامل می شود. قسمتهای درگیر در ریه بزرگتر و سفت می باشند و حالت کبدی پیدا می کنند. ریه ها در برش حالت مرمری شکل دارند که مربوط به افزایش ضخامت دیواره بین لوبولی به رنگ خاکستری و زرد است

در شکل مزمن لایه فیبرینی به سطح پرده چسبیده است.

 

پیشگیری

رعایت اصول بهداشتی

۱- جلوگیری از اجتماع حیوانات در مناطق آلوده

۲- خارج ساختن دام های آلوده از گله و رعایت اصول قرنطینه ای

۳- استفاده از واکسن: مایه کوبی فقط در مناطقی مجاز می باشد که بیماری در آن وجود داشته باشد. واکسن در گوساله های بالای ۲ ماه تجویز  می شود

۴- پاستوریزه کردن شیر تهیه شده از پستان مبتلا به ورم پستان مایکوپلاسمایی

 

درمان

استفاده از آنتی بیوتیک های موثر بر روی مایکوپلاسماها و همچنین ضد التهاب های غیر استروئیدی نظیر فلونیکسین مگلومین در درمان کمک کننده می باشند.

 

 

به این پست امتیاز دهید.
بیماری ذات الریه و ذات الجنب در گاو
۱ از ۱ رای

 

بازدید : 288 بازدید بار دسته بندی : پرورش گاو تاريخ : ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: