ای دام بیماری بروسلوز یا تب مالت در گاو - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

 


بروسلاها باکتری های میله ای شکل کوتاه،گرم منفی، فاقد هاگ و حرکت اند. بروسلا آبورتوس در ترشحات رحمی و اندام های جنین سقط شده و پرده های جنینی به مقدار فو العاده زیادی وجود دارد. سقط جنین بعد از ماه پنجم آبستنی، جفت ماندگی و تورم رجم در حیوانات ماده و تورم بیضه در حیوانات نر وجود دارد. مایه کوبی و خون گیری از گله و حذف حیوان آلوده راه پیشگیری از بیماری می باشد.

 

انتقال و انتشار

بروسلا آبورتوس در ترشحات رحمی و اندام های جنین سقط شده و پرده های جنینی به مقدار فوق العاده زیادی وجود دارد، بیماری از طریق بلع ( مهمترین راه )، از راه پوست سالم، ملتحمه چشم و  آلوده شدن پستان در طول شیردوشی منتقل می شود. گوساله ممکن است در رحم مادر و یا پس از تولد  از طریق شیر آلوده شود. در برخی از این گوساله ها عفونت تا زمان بلوغ به صورت نهفته باقی می ماند. گاو های نر معمولا عفونت را بصورت مکانیکی از گاو ماده مبتلا به گاوه ماده سالم منتقل نمی کنند.ادرار، ترشحات مهبل و شیر از نظر انتشار بیماری بسار اهمیت دارند.

وجود گاو های نر عامل را از طریق منی دفع می کند و خطر گسترش بیماری از این طریق بسیار بالا است. اریتریتول در جفت، مایعات جنین و بیضه گاو، قوچ و خوک رشد بروسلا را در اندام های تناسلی دام های سم دار تشیوق می کند. این ماده در جفت انسان وجود ندارد . وجود اریتریتول به انتشار بیشتر این باکتری کمک می کند.

 

سن ابتلا

آلودگی در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد ولی حساسیت دام ها در سن بلوغ جنسی و در زمان آبستنی افزایش می یابد و عفونت در گاو های بالغ دوام دارد. در ماده گاوان بالغ غیر آبستن باکترب در پستان جایگزین می شود و پس از آبستنی، زحم و جفت را آلوده می سازد. در بیشتر موارد عامل بیماری بدن گوساله را پس از مدت کوتاهی ترک می کند ولی معدودی از آنها ممکن است ناقل باقی بمانند

 

نشانه های بالینی

سقط جنین بعد از ماه پنجم آبستنی ممکن است بوجود آید. در گله هایی که برای اولین بار درگیر این بیماری می شوند انتشار بیماری سریع و سقط جنین در اغلب گاو ها اتفاق می افتد. حیوان ممکن است در آبیتنی های بعدی زایمان طبیعی انجام دهد و یا اینکه جنین دوره بارداری کامل را طی کند و در نهایت سقط شود. جفت مادندگی و تورم رحم در حیوانات ماده و تورم بیضه در حیوانات نر وجود دارد. تورم مفصل نیز در این بیماری دیده شده است.

 

نشانه های کالبد  گشایی

در جنین های سقط شده خیز و پرخونی در اندام های داخلی به ویژه در دریه، پرده اطراف قلب و گپسول طحال دیده می شود. جفت خیزدار و در کوتیلودون ها ثاری از نکروز دیده می شود. پرده کوریون ضخیم و حاوی لکه های چرم مانندی است. در دام بالغ آلوده گاهی مشاهده تورم مفاصل و تورم بیضه. در تلیسه ها و گاو های نر بیشتر گره لنفاوی تحت فکی، subilisc، scrotal درگیر و متورم می شود.

 

پیشگیری

۱- رعایت اصول بهداشتی در گله

۲- حذف دام آلوده

۳- مایه کوبی: استفاده از واکسنRB51 برای کنترل این بیماری استفاده می شود

 

درمان

بدلیل داخل سلولی بودن عامل در عقده لنفاوی، غدد پستانی و اندام های تولید مثلی، درمان بی فایده است

 

 

به این پست امتیاز دهید.
بیماری بروسلوز یا تب مالت در گاو
۵ از ۱ رای

 

بازدید : 414 بازدید بار دسته بندی : دانلود های تخصصی تاريخ : ۹ اسفند ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: