ای دام بیماری تب برفکی گاو - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.


 

عامل بیماری آفتوویروس از خانواده پیکور ناویریده است. تب برفکی بیماری بومی ایران است که تیپ A  و O ویروس عمده واگیری ها را به خود اختصاص داده است. بیشتر واگیری ها در فصل زمستان رخ می دهد. عمده ترین راه انتقال ویروس در نشخوار کنندگان تنفس فطرات آلوده و یا خوردن علوفه آلوده است. از علائم مهم این بیماری ضایعاتی در دهان، سم و پستان می باشد. در حال حاضر در ایران مایه کوبی تب برفکی یک طرح ملی و سراسری می باشد. استفاده از سرکه یا جوش شیرین یک روش درمانی سنتی محسوب می شود.

انتقال و انتشار

عمده ترین راه انتقال ویروس در نشخوار کنندگان تنفس قطرات آلوده و یا خوردن علوفه آلوده است. انتقال بین گله ای بیماری از طریق جابجایی حیوانات آلود، جابجایی ریز قطره های آلوده توسط باد و رفت و آمد انسات صورت می گیرد.ویروس در شیر، ادرار، مدفوع، بزاق و منی نیز دفع می شود. میزان واگیری در گله گاهی تا ۱۰۰ درصد می رسد ولی مرگ و میر کم است.

سن ابتلا

گوساله ها از گاو ها حساس ترند.  گوساله هایی که از ماردان ایمن تغذیه می شوند تا ۳ ماه در برابر بیماری ایمن خواهند بود.

نشانه های بالینی

تب،افسردگی، وجود تاول و زخم در دهان ( اثه و زبان ) که می ترکد و سطح گلی رنگ را بجا می گذارد، ترشح بزاق، تاول در سم ( بین دو سم ) و تاج سم، لنگش، تاول روی پستان و سر پستانک ها، در برخی موارد اسهال مشاهده شده است. میزان ابتلا در گله بالا ( تا ۱۰۰% ) ولی میزان کشندگی پایین ( در بالغین تا ۲ % و در جوان ها تا ۲۰ % ) است. بی اشتهایی، کاهش اخذ غذا، ورم پستان، سقط یا مرده زایی از عوارش ثانویه بیماری می باشد.

نشانه های کالبد گشایی

امکان مشاهده تاول در اندام های پایین تر از دهان وجود دارد. در قلب گوساله های مبتلا تورم و نرم شدن عضله و رگه های بافت نکروزه ( قلب ببری ) ممکن است دیده شود.

پیشگیری

۱- رعایت اصول قرنطینه ای، جلوگیری از جابجایی دام و محصولات دامی.

۲- مایه کوبی: در حال حاضر از واکسن های کشته استفاده می شود.

مایه کوبی تب برفکی یک طرح ملی و سراسری است که از بهمن ماه سال ۸۱ به صورت موفقیت آمیزی با فواصل زمانی، هر ۴ ماه در سراسیر کشور به اجرا گذاشته شد. میزان مایع ترزیقی در گاو های بالای ۲۰۰ کیلوگرم ، ۵ میلی لیتر و در گاو های کمتر از ۲۰۰ کیلوگرم، ۲/۵ میلی لیتر است. محل تزریق دز ناحیه گردن و باید به صورت زیر جلدی تزریق شود. در دام هایی که برای اولین بار با واکسن تب برفکی تزریق می شوند تجدید واکسن بعد از ۳ تا ۴ هفته ضروری است. واکسن باید به دام های سالم و غیر آلوده تزریق شود. مایه کوبی در دام های جوان کمتر از ۴ ماه صورت نمی گیرد. از تزریق واکسن تب برفکی هم زمان با سایر واکسن های ویروسی خودداری شود. از نظر عوارض جانبی، پس از تزریق واکسن، تورمی در محل مایه کوبی ایجاد می شود که به فاصله چند روز برطرف خواهد شد

درمان

درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما موارد زیر کمک کننده می باشد:

۱- استفاده از ویتامین A ( به منظور کمک به ترمیم شدن بافت های پوششی صدمه دیده).

۲- تغییرات PH محوطه دهانی با استفاده از سرکه یا جوش شیرین. از آنجایی که تماس رکه ( pH پایین ) با جراحات، برای حیوان سوزاننده است و حیوان را آزار می دهد امروزه دیگر تجویز سرکه توصیه نمی شود و بهتر است از محلول جوش شیرین استفاده شود.

۳- ضد عفونی محیط دامداری. که در این مورد کربنات سدیم ۴ درصد توصیه شده است.

 

به این پست امتیاز دهید.

 

بازدید : 493 بازدید بار دسته بندی : پرورش گاو ، دانلود های تخصصی تاريخ : ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: