ای دام بیماری تب سه روزه یا تب زودگذر در گاو - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 


 

عامل بیماری یک نوع رابدوویروس می باشد. در سال ۱۳۸۱ و ۱۳۸۵ بیماری،مناطق پاکدشت  و ورامین را به شدت آلوده ساخت و خسارات سنگینی متوجه دامداران منطقه کرد. این بیماری توسط ناقلین آن که حشرات و بندپایان است منتقل می شود. گوساله های زیر ۶ ماه کمترین نشانه های بالینی را دارند. اگر بیماری برای اولین بار در گله ای رخ می دهد با علائمی نظیر لرزش عضلانی ، تورم ناحیه گردن و شانه که با بیماری شاربی علامتی اشتباه می شود همراه است. برای پیشگیری از این بیماری استفاده از واکسن حائز اهمیت می باشد.

 

انتقال و انتشار

عامل این بیماری توسط حشرات منتقل می شود. تماس مستقیم دام ها با یکدیگر در انتقال بیماری نقش ندارد. اسپرم گاو آوده نیز در انتقال بیماری بی اثر نیست. گوشت دام مبتلا در انتقال و انتشار بیماری از منطقه ای به منطقه دیگر نقشی ندارد. باد عامل جابجایی حشزات در بین مناطق مختلف می باشد. استفاده از سر سوزن مشترک در هنگام تزریقات و یا تزریق واکسن باعث انتقال بیماری در یک گله می شود.

 

سن ابتلا

گوساله های زیر ۶ ماه معمولا نشانه های بالینی را نشان نمی دهند. بیماری بیشتر در گاو های پر تولید و شیروار با وضعیت بدنی مناسب دیده می شود. در بین گاو های پرواری میزان ابتلا و مرک و میر در گاو های نر بیشتر است

 

نشانه های بالینی

دوره نهفته بیماری ۲ تا ۴ روز است که این میزان بستگی به تعداد ویروس وارد شده و نوع سویه آن دارد. تا ۹۷ درصد گله هم می تواند درگیر شود ولی معمولا ۲۵ تا ۴۵ درصد گله مبتلا می شود. وقوع ناگهانی تب ۴۰/۵ دجه سانتی گراد تا ۴۱ درجه سانتی گراد ممکن است دو مرحله ای باشد یا در صبح فروکش کند. اگر بیماری برای اولین بار در گله ای رخ دهد با علائمی نظیر لرزش عضلانی،تورم ناحیه گردن و شانه که بیماری شاربن علامتی اشتباه می شود همراه است. دام به علت درد شدید در عضلات،اندام های حرکتی را در زیر خود جمع می کند و نمی تواند در یک وضعیت ثابت باقی بماند. به علت زمین گیری ممکن است با تب شیر اشتباه شود. ایجاد آمفیزم ریوی،کاهش شیر تا ۸۰ درصد،یبوست یا اسهال،افزایش ضربان قلب و تنفس،لنگش در اثر سفتی عضلات و تورم گره های سطحی از علائم این بیماری می باشد. شدت و درجه ابتلا بستگی به حساسیت دام و وسعت اپیدمی دارد. میزان تلفات از یک الی دو درصد تجاوز نمی کند. حیوان مبتلا در روز سوم شروع به خوردن و نشخوار می کند و واکنش های وابسته به تب ناپدید می شوند، ولی لنگش و ضعف ممکن است برای ۲-۳ روز دیگر وجود داشته باشد. در صورت وقوع بیماری،سقط  و مرده زایی در گله افزایش می یابد.

 

نشانه های کالبد گشایی

پرخونی مخاط شیردان،تورم گره های لنفاوی،آمفیزم ریوی،ترشحات سروزی فیبرینی در مفاصل و حضور کانون های نکروزه در عضلات دام های حرکتی و پشت از جمله نشانهای کالبد گشایی این بیماری می باشد

 

پیشگیری

مایه کوبی تنها راه موثر کنترل بیماری است،در این زمینه دو نوع واکسن وجود دارد:

۱- واکسن زنده کاهش حدت یافته

مزایا: ایمنی بلند مدت در دام ایجاد می کند( تا یک سال دام را در برابر بیماری مصون نگه می دارد).

معایب: این واکسن ها به علت پروسه تولید گران است و گاهی شکست ایمنی ایجاد شده و دام مبتلا به بیماری مشود و همچنین مدت نگهداری آن کوتاه می باشد.

۲- واکسن کشته: که برای تولید این نوع واکسن از فرمالین استفاده می کنند. طول مدت ایمنی زایی کوتاه است و لازم است هر ۶ ماه یکبار واکسیناسون تجدید شود. روش استفاده از این واکسن به این گونه است که هر ۳ میلی لیتر واکسن به صورت داخل عضلانی در گوساله های بین ۳ تا ۶ ماه تزرسق می شود و دوباره ۴ هفنه بعد واکسن تجدید شده و بعد از آن هر ۶ ماه یکبار مایه کوبی تکرار می شود. در آینده این نوع واکسن در کشورمان استفاده خواهد شد.

حیوان بعد از ابتلا به صورت طبیعی و بهبودی از آن، به مدت ۲ الی ۳ سال ایمن باقی می ماند

 

درمان

استفاده از داروهایی نظیر فلونگسین،فنیل بوتازون و کتوپروقن برای ۳ روز،خوراندن مایعات به دام ها با استفاده از لوله معدی،مایع درمانی،استفاده از تیمامین و ب کمپلکس و تزریق برو گلو کنات کلسیم در درمان بیماری به صورت کمکی موثر است. برای جلوگیری از عفونت های ثانویه می توان از آنتی بیوتیک ها استفاده کرد.

 

 

 

به این پست امتیاز دهید.

 

بازدید : 529 بازدید بار دسته بندی : پرورش گاو تاريخ : ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: