ای دام بیماری نزله ای بدخیم در گاو - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 


 

 

 

نوعی هرپس ویروس به نام آلسفالین هرپس ویروس عامل این بیماری می باشد. مهم ترین علامت این بیماری شامل کدورت قرنیه که از خارج به داخل رخ می دهد، مخاط دهان و بینی نکروز شده که این مناطق شبیه به غشاء کاذب با حاشیه ای نا منظم می باشد. مایه کوبی در این بیماری با هموفقیت نبوده است. این بیماری درمان ندارد.

 

انتقال و انتشار

ویروس MCF در ویلدبیست بصورت انتقال افقی و داخل رحمی منتقل می شود. ویلدبیست های جوان ویروس را از طریق ترشحات بینی و چشمی وارد محیط می کند و گاو طی تماس مستقیم، استنشاق ذرات آلوده و یا خوردن علوفه ی آلوده به آن مبتلا می شود. گاو های مبتلا ویروس را در محیط دفع نمی کنند لذا انتقال بیماری از گاوی به گاو دیگر مطرح نیست. ویروس MCF در گوسفندان درزمان زایمان از مادر به بره منتقل شده در آن بصورت مخفی باقی می ماند و هیچ شاهدی دال بر انتقال داخل رحمی در گوسفند وجود ندارد. تماس با گوسفندان آلوده به ویژه در زمان زایمان باعث ابتلا آنها می شود.

 

سن ابتلا

بیشتر گاو های بالای یک سال به این بیماری مبتلا می شوند. هر چند مواردی از وقوع بیماری در سنین پایین تر نیز گزارش شده است.

 

نشانه های بالینی

از نظر نشانه های بالینی بیماری به اشکال فوق حاد،گوارشی، سر و چشم و شکل خفیف تقسیم می شود. دوره نهفته ۳ الی ۸ هفته و گاهی تا ۶ ماه طول می کشد.

الف: فرم فوق حاد: دوره بیماری کوتاه و حیوان پس از ۱ الی ۳ روز تلف می شود. تب شدید، تورم معده و روده و تنگی نفس از نشانه های متداول است.

ب: فرم گوارشی: شبیه به شکل سر و چشم است ولی اسهال هم وجود دارد. نشانه های چشمی قابل توجه نیست.

ج: فرم سر و چشم: معمول ترین شکل بیماری است. بی حالی، بی اشتهایی، قطع شدن شیر، تب ۴۱ درجه، ضاعیات چشمی شامل کدورت قرنیه که از خارج به داخل رخ می دهد. تورم ملتحمه چشم و ریزش اشک که در نهایت چرکی می شود, حیوان تمایل دارد سر را پایین نگه دارد و در محل های تاریک با چشم بسته بایستد, مخاط دهان وبینی نکروز شده که این مناطق شبیه به غشاء کاذب( نکروز سفید رنگ اپی تلیوم ) با حاشیه ای نا منظم می باشد. نظیر این جراحات ممکن است در پا و محل اتصال پوست به سم ایجاد شود. پوست پستان هم ممکن است درگیر شود. در مراحل آخر بیماری علائم عصبی که شامل عدم تعادل و لرزش در دام ظاهر می شود. یکی از علائم مشخصه این بیماری تورم گره های لنفوی سطحی است، که از خارج لمس می باشد. ریزش بزاق به علت تحریک در دهان مشاهده می شود و امکان افتادن شاخ و سم وجود دارد، در برخی موارد حضور خون در ادرار مشاهده می شود.

د: فرم خفیف:دوره بیماری طولانی تر است و علائم تا حدودی ب شکل سر و چشم شباهت دارد اما بعضی از مبتلایان ممکن است بهبود یابند. تب گذرا، حضور اروزیون در مخاط بینی و دهان .

 

نشانه های کالبد گشایی

ضایعات در ناحیه دهان، حفره بینی و حلق ار پر خونی و خونریزی مختصر تا تورم شدید و ساییدگی مخاطی تغییر می کند. مشاهده اروزیون در راس پاپیل های گونه، مدفوع ممکن است شل و خون آلود باشد. گاهی مشاهده آمفیزم ریوی، وجود خونریزی شدید در مثانه، مشاهده ضایعات چشمی. مخاط پیش معده ها و روده ها ضخیم دار و گاهی زخمی و دارای خونریزی است. مخاط شیردان متورم و دارای قرحه می باشد و همچنین گره های لنفاوی و کبد متورم است. خونریزی پتشی روی پرده های مغر دیده می شود.

 

پیشگیری

۱- جدا کردن دام های مبتلا و رعایت کردن اصول بهداشتی

۲- جدا نگه داشتن گله گاو از گوسفند

۳- مایه کوبی در گاو ها

۴- ایجاد گله های گوسفند عادی از ویروس جدا سازی سریع بره ها از مادران آلوده

 

درمان

این بیماری درمان ندارد و نباید به درمان بیماری اقدام کرد ولی گاهی اوقات دام خو به خود شفا می یابد. تجویز دارو های ضد التهاب غیر استروءیدی به تخفیف آماس و التهاب کمک می کند.

 

به این پست امتیاز دهید.

 

بازدید : 474 بازدید بار دسته بندی : دانلود های تخصصی تاريخ : ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: