ای دام بیماری شاربن در گاو - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 


باسیلوس آنتراسیس یک باکتری گرم مثبت میله ای شکل است که سبب شاربن در حیوانات و انسان می شود. اشاعه بیماری در چراگاه های فقیر شاید مربوط به خوردن خاک آلوده همراه با علوفه و ایجاد جراحات مخاطی است که نفوذ میکروب را آسان می کند. علائم بالینی در این بیماری شامل خروج خون از منخزین، دهان و فرج است که این خون منعقد نمی شود و حالت تیره و روان دارد. در گاو های آبستن سقط وجود دارد . برای پیشگیری از بیماری لازم است مایه کوبی ۲ الب ۴ هفته قبل از فصل شیوع بیماری انجام شود.

 

انتقال و انتشار

 •  تنفسی: عفونتی که طی تنفس هاگ ایجاد می شود چندان شایع نمی باشد اما در انسان و حیوانات می تواند اتفاق بیافتد که اغلب کشنده است. از آنجائیکه انسان معمولا در کارگاه های پشم ریسی طی استنشاق اسپور های این باکتری به فرم تنفسی بیماری مبتلا می شوند، به این بیماری پشم ریسان نیز اطلاق می شود.
 •  پوستی: عفونت های موضعی متعاقب زخم های پوستی ممکن است اتفاق بیافتد که در انسان موسوم به سیاه زخم است ولی در حیوانات از اهمیت کمتری برخوردار است.
 • گوارشی: تخریش بافت مخاطی دهان و یا لوله گوارش باعث ایجاد عفونت موضعی شده و بعد از آن باکتری وارد خون می شود. بیماری در چراگاه هایی رخ می دهد که اسپور باکتری در آن منطقه وجود داشته باشد و تخریش مخاط دهان راه ورود اسپور به بدن را باز می کند.
 •   مگس های گزنده ( خونخوار ) راه دیگر انتقال بیماری است. شاید در مناطق آلوده علت اشاعه شاربن در تابستان و پائیز به ازدیاد این مگس ها در آن فصول باشد.
 •  مواد آلوده نظیر پودر استخوان، پودر گوشت، پودر خون، چرم، مو و پشم،کود،… باعث انتقال بیماری از یک منطقه به مناطق دیگر می شود.

 

سن ابتلا

تمام مهره داران در تمام سنین به این بیماری حساس اند.وقوع بیماری در گاو گوسفند معمول تر است. بعد در انسان و در درجه بعد در بز و اسب رخ می دهد.

خوک، سگ و گربه نسبت به بیماری تا حدی مقاومند

 

نشانه های بالینی

 •  شکل فوق حاد: در بعضی مواقع بدون نشانه ی قبلی دام مرده یافت می شود. سیر بیماری حدود ۲ ساعت است ولی تب،لرزش عضلانی و پرخونی مخاطات ممکن است مشاهده شود. گیج شدن، تنگی نفس و حرکات تشنجی در این شکل ممکن است دیده شود. خروج خون از منخرین، مقعد و دهان و فرج که این خون منعقد نمی شود و حالت تیره و روان دارد
 •  شکل حاد: سیر بیماری در حدود ۴۸ ساعت است. تب ۴۲ درجه سانتی گراد تنفس سریع و عمیق می باشد و در مخاطات پرخونی و خونریزی دیده می شود. ضربان قلب افزایش می یابد و غذا خوردن و نشخوار متوقف می شود. لاشه به سرعت می گندد، در گاو های آبستن سقط وجود دارد. شیر در گاوهای شیری دارای خون و به رنگ زرد می باشد. در صورت ابتلای مجاری گوارشی با اسهال خونی مشخص می شود،خیز موضعی زبان و جراحات خیز دار در اطرف گلو، جناق سینه ، پهلو ها و شانه ممکن است دیده شود. از منافذ بدن مانند فرج، مقعد، منخرین و دهان خون خارج می شود که منعقد نمی شود و به رنگ تیره است. بواسطه ایجاد حالت کازئور، حیوان منظره اسب کاهی پیدا می کند.

 

نشانه های کالبد گشایی

باید توجه داشت در صورت مشکوک بودن به شاربن، لاشه نباید کالبد گشایی شود. فقدان صلاحیت نعشی، ترشحات خونی از دهان، بینی و مقعد واگر بطور سهوی لاشه ای باز شود خون سیاه رنگ که منعقد نمی شود و در محوطه بطنی دیده می شود. خونریزی هایی در سطح شکم و قفسه سینه و همچنین دراپی و آندوکارد وجود دارد. ادم زیر جلدی حاوی مواد ژلاتینی ادم در بین عضلات و بافت زیر جلدی و همچنین زخم و خونریزی در طول دستگاه گوارش مشاهده می شود. طحال بزرگ، سیاه، متورم و نرم می باشد که به طحال لجنی معروف است. کبد، کلیه ها و گره های لنفاوی اغلب پر خون و بزرگ می باشند.

 

پیشگیری

جلوگیری از مصرف شیر و گوشت گله های عفونی. سوزاندن لاشه و از بین بردن مواد آلوده، ضد عفونی محل آلوده با محلول فرمالین قوی یا هیدروکسید سدیم ۵% تا ۱۰% وقتی بیماری در یک منطقه شایع شد استفاده از آنتی بیوتیک های نظیر پنی سیلین و تتراسایکلین در حیواناتی که علائم را نشان می دهند و آنهایی که سالم هستند می تواند در کنترل بیماری کمک کننده باشند. استفاده از آنتی بیوتیک ها نظیر پنی سیلین در ابتدای بیماری حائز اهمیت است.

همچنین اگر مواد غذایی نظیر پودر استخوان به این باکتری آلوده باشد می توان با حذف آن ماده غذایی به کنترل بیماری کمک کرد.

استفاده از واکسن ها بطور سالیانه می تواند در پیشگیری بیماری موثر باشد.

نکات زیر در مورد استفاده از واکسن رعایت شود:

۱-لازم است مایه کوبی ۲ الی ۴ هفته قبل از فصل شیوع بیماری انجام شود.

۲-مایه کوبی در حیواناتی که می خواهند روانه کشتار گاه شوند نباید صورت گیرد

۳-استفاده از آنتی بیوتیک در هفته اول پس از مایه کوبی نباید صورت گیرد.

۴- واکسن به میزان ۲ میلی لیتر در گاو گوساله ۱ میلی لیتر تعیین شده است.

 

درمان

در صورتیکه در مراحل اولیه بیماری، به ویژه وقتی تب حضور دارد و دیگر علائم هنوز مشخص نشده، درمان ممکن است مفید واقع شود. باسیل شاربن نسبت به پنی سیلین، تتزاسیکلین، اریترومایسین و استرپتومایسین حساس می باشد. داروی انتخابی پنی سیلین می باشد.

 

به این پست امتیاز دهید.

 

بازدید : 266 بازدید بار دسته بندی : پرورش گاو تاريخ : ۵ اسفند ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: