ای دام بیماری سل گاوی - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 


سل گاوی

عامل بیماری سل گاوی باکتری مایکو باکتریوم بوویس است. عمده ترین راه انتقال از طریق دستگاه تنفس و استنشاق هوای آلوده است،راه گوارشی در درجه دوم قرار دارد.سرفه آهسته، کوتاه و مرطوب بخصوص در هنگام صبح در هنگام صبح از علائم تنفسی این بیماری می باشد. اگر گره های لنفاوی پستان متورم باشد ولی پستان سفت نشده باشد می توان به سل مشکوک شد.

انجام مرتب آزمون سل و حذف گاو های مشکوک و مثبت در پیشگیری از بیماری حائز اهمیت است.

 

انتقال و انتشار

عمده ترین راه انتقال از طریق دستگاه تنفس و استنشاق هوای آلوده است، راه گوارشی در درجه دوم قرار دارد که شامل خوردن شیر آلوده توسط گوساله، خوردن ترشحات بینی حیواناتی که به شکل تنفسی آلوده شده اند و بطور غیر مستقیم از طریق خوردن علوفه آلوده به مدفوع حیوانات مبتلا می باشد.عامل سل از طریق هوای تنفسی، ترشحات بینی، مدفوع، شیر، ادرار، ترشحات رحمی و همچنین از طریق ترشحات گره های لنفاوی باز شده به محیط دفع می شود. در کودکان ابتلا به عامل سل به واسطه نوشیدن شیر آلوده ایجاد می شود.آلوده شدن انسان از طریق استنشاق هوای آلوده به باکتری باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. جنین در دام هایی که به سل رحمی مبتلا هستند آلوده می شود.

 

نشانه های بالینی

این بیماری سیر مزمن دارد. بیماران لاغری پیش رونده، نوسان گرمای بدن، اشتهای متلون، از بین رفتن جلای پوشش خارجی بخصوص بعد از زایمان را نشان می دهند.

ابتلای ریه: سرفه آهسته، کوتاه و مرطوب بخصوص در هنگام صبح، علائم بعدی شامل تنگی نفس ، افزایش تعداد تنفس بدلیل تخریب قسمت های زیادی از ریه رخ می دهد. بدلیل تورم عقده لنفاوی عقب حلقی، دیسفاژی داریم.

در شکل گوارشی گاهی به علت تورم گره های لنفاوی نفخ وجود دارد. در سل سفت شدگی و هیپر تروفی پستان وجود دارد که از قسمت بالایی پستان به سایر نواحی گسترش می یابد. در ابتدا تغییری در رنگ شیر وجود ندارد ولی با گذشت زمان رسوباتی در آن می توان دید که مایع کهربائی باقی می ماند. پاستوریزه کردن شیر آلودگی به جرم را از بین می برد. در فرم گوارشی بدلیل جراحات روده باریک،اسهال داریم.

 

نشانه های کالبد گشایی

مشاهده گرانولوم های سلی در گره های لنفاوی نای، مدیاستین، زیر فکی و حلقی.حضور توده های پنیری و یا آهکی که بیشتر در قسمت قدامی لوب های ریه دیده می شود. چسبیدن ریه به جدار قفسه سینه و ایجاد توده های انگور مانند بر روی سطح سروزی ( سل مروارید ) و یا بر روی پرده جنب و در موارد کمتر کبد و طحال. جراحات مزمن در بیماری سل بطور مشحص، مجزا بوده و محتوی ماده غلیظ پنیری به رنگ نارنجی می باشد که اغلب آهکی شده و بوسیله یک کپسول ضخیم احاطه شده اند.

 

پیشگیری

انجام مرتب آرمون سل و جذف گاو های مشکوک و مثبت و رعایت اصول بهداشتی که سامل ضدعفونی کردن آخور و آبشخور با محلول ۵ درصد فنل و خرید دام ها از دامداری هایی که دارای گواهی سلامت سل هستند در پیشگیری حائز اهمیت می باشد. در مواقعی که شیوع سل بالا است، واکسیناسیون انجام می شود. زیرا در این مواقع برنامه تست و کشتار اقتصادی نیست و برای این منظور از واکسن BCG بصورت سالانه استفاده می شود.

 

درمان

در این بیماری درمانی وجود ندارد. در صورت پاک شدن دامداری از سل، انجام اقدامات قرنطینه برای جلوگیری از ورود مجدد عفونت به دامداری ضروری است.

 

 

 

به این پست امتیاز دهید.

 

بازدید : 210 بازدید بار دسته بندی : پرورش گاو تاريخ : ۳ اسفند ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: