ای دام بیماری پاستورلوز در گاو - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

 


پاستورلاها جزئ باکتری های گرم منفی می باشند. مانهیما همولیتیکا عامل اصلی در بیماری های تنفسی و پاستورلا مولتوسیدا عامل اصلی سپتی سمی در گاو و عامل ثانویه در عوارض تنفسی می باشد. تراکم مناسب در گله و ایجاد تهویه از ره های پیشگیری در این بیماری می باشد.

 

انتقال و انتشار

در سپتی سمی همواژیک، عامل پاستورلا مولتوسیدا از راه گوارشی و طی خوردن مواد آلوده  .ارد بدن می شود ولی  در تب حمل و نقل  و یا فرم تنفسی، باکتری مانهیما همولیتیکا از طرسق تنفس ذزات و قطات آلوده وارید ریه میزبان می شود.

 

سن ابتلا

حیوان در تمام سنین به فرم سپتی سمی حساس می باشد. فرم تنفسی( تب حمل و نقل ) بیشتر حیوانات در جال رشد را مبتلا می کند ( ۶ تا ۱۲ هفته) ولی در هر سنی ممکن است ایجاد شود. ( بره ها در طول چند ماه اوب زندگی و میش ها در زمان بره زایی بیشترین حساسیت را دارند.

 

نشانه های بالینی

شکل سپتی سمی:تب ۴۱ الی ۴۳ درجه سانتی گراد، تزشح زیاد بزاق، نقاط خونریزی در زیر مخاط، تورم گرم و دردناک در ناحیه گلو، غبغب و سینه که باعث تنگی نفس می شود.

فرم تنفسی: تب ۴۰ الی ۴۱ درجه، ترشجات چرکی از بینی، ترشحات اشکی، سرفه مرطوب و تنفس سریع و با عمق کم ( دل دل زدن )، در گوش دادن به ریه صدا های غیر طبیعی شنیده می شود.

 

نشانه های کالبد گشایی

شکل سپتی سمی: کبود شدن مخاطات، خیز ریه، وجود نقاط خونریزی در لایه های زیر سروز، تورم در بافت زیر پوستی به علا نفوذ مایعات ژلاتینی در این بیماری مشهود است، همچنین مایعات خونین در قفسه سینه و شکم دیده می شود. حضور اکسودای ژلاتینی سبز رنگ در سطح پریکارد. حضور اکسودای گاهی رنگ در پرده جنب قابل توجه است.

شکل تب حمل و نقل: ضایعات قرمز متمایل به سیاه و خاکستری متمایل به قهوه ای در ناحیه قدامی شکمی ریه دیده می شود. همچنین در دیواره بین لوبولی لایه ضخیم ژلاتینی و فیبروزی وجود دارد. ریه حالت کبدی پیدا کرده و مایع فراوانی در پرده جنب یافت می شود. در فرم مزمن بیماری، ریه دچار آبسه می شود.

 

پیشگیری

۱- عدم خرید گوساله های پرواری از منابع مختلف و گردآوری آنها در یک محل

۲- جلوگیری تغییرات سریع و ناگهانی حرارت و رطوبت محیط

۳- نگهداری تعدادی دام در یک فضای محدود با تهویه مناسب

۴- حمل و نقل دام ها با استرحت کافی و نگهداری تعداد مشخصی دام در کامیون حمل دام

۵- رعایت نظافت در محیط گاوداری

۶- خوراند آغوز به مقدار کافی و با کیفیت خوب در ساعت های اولیه تولد گوساله

۷- گوساله ها را می توان در موقع مناسب بر علیه عوامل ویروسی بیماری های تنفسی مایه کوبی کرد. در این مورد، مایه کوبی سه هفته قبل از نقل و انتقال دام باید صورت گیرد. همچنین اگر مادران آبستن مایه کوبی شوند باعث ایمنی غیر فعال در گوساله خواهد شد. ( بهتر است از واکسن های محلی استفاده شود).

 

درمان

با توجه به سابقه و علائم بیماری ، درمان معمول برای آن استفاده از آنتی بیوتیک ها می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به این پست امتیاز دهید.

 

بازدید : 384 بازدید بار دسته بندی : دانلود های تخصصی تاريخ : ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: