ای دام بیماری لیستریوز در گاو - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 


لیستریا مونوسیتوژن باکتری میله ای شکل گرم مثبت است. در حیوانات آلوده، مدفوع، ادرار، جنین سقط شده، ترشحات رحمی و شیر، حاوی جرم می باشند. بیماری در دام ها ممکن است به سه شکل: منگوآنسفالیت، سقط جنین و سپتی سمی بروز کند. استفاده از سیلو های سبز همراه با مواد افزودنی و همچنین دانه های ذرت قبل از اینکه خیلی رسیده شوند می توانند باعث بهبود PH سیلو شود که این امر از تگثیر باکتری در سیلو جلوگیری می کند.

 

انتقال و انتشار

در حیوانات آلوده، مدفوع، ادرار، جنینسقط شده، ترشحات رحمی و شیر،حاوی جرم می باشند. لیستریا مونوسیتوژن در مواد غذایی سیلو شده نا مرغوب در PH بیشتر از ۵ فراوان است. بره های مبتلا به فرم سپتی سمی به دنبال آلودگی پستان مادرشان و خوردن شیر آلوده یا از طریق بند ناف از محیط و یا بصورت مادرزادی آلوده می شوند. فرم آنسفالیت به دنبال آلوده شدن حفره دندانی یا مخاط گونه با غذای آلوده و درگیری انتهای عصب سه قلو رخ می دهد.

 

سن ابتلا

دام ها در هر سنی از جمله حیوانات نوزاد ممکن است مبتلا شوند.

 

نشانه های بالینی

بیماری در دام ها ممکن است به سه شکل منگوآنسفالیت، سقط جنین و سپتی سمی بروز کند.

منگوآنسفالیت:در این شکل باکتری توسط رشته عصب سه بطنی و یا در اثر آلودگی چشم به مغز می رسد. گرفتن و جویدن غذا کند و این امر موجب ریزش بزاق می شود. در بیشتر موارد سر به یک طرف منحرف شده و عدم تشخیص موقعیت، ایستادن در گوشه ای، چرخش به سمت ناحیع مبتلا، فلجی صورت همراه با افتادگی گوش ها در سمت مبتلا، انحراف بینی، لب ها و پلک ها در سمت در گیر دیده می شود.در ابتدای بیماری تب ۴۰ درجه وجود  دارد ولی با شروع علائم تب کاهش می یابد. در گاوان بالغ سیر بیماری ۱ الی ۲ هفته طول می کشد. بیماری در گوسفند جاد است و مرگ ظرف ۲-۴ روز بدلیل نارسایی تنفسی رخ می دهد.

سقط جنین:سقط جنین ناشی از لیستریوز در سه ماه آخر دوران باراری بدون علائم مشخصی اتفالق می افتد. جنین اغلب در داخل رحم مرده است. جفت ماندگی یکی از علائم معمول این بیماری می باشد که متعاقب سقط اتفاق می افتد.

سپتی سمی:این فرم از بیماری در نشخوار کنندگان بالغ عادی نیست و بیشتر در گوساله ها وجود دارد. گوساله های زیر سن ۳ هفته با علائمی نظیر خمودگی، ضعف و لاغری، تب، در بعضی مواقع اسهال تلف می شوند. علاوه بر علائم فوق در گوساله های ۳ تا ۷ روزه کدورت قرنیه و انقباض عضلات گردن نیز وجود دارد. در صورت درگیری طناب نخاعی علائمی مثل آتاکسی، مچ روی، تب، ضعف و فلجی دیده می شود.

 

نشانه های کالبد گشایی

عصبی:مایع نخاعی ممکن است کدر و عروق پرده های مغز متسع و پر خون باشد. در بعضی گاو های مبتلا گاهی آثار در تمام ساختمان کره چشم دیده می شود.

سپتی سمی: جراحات احشائی بصورت کانون های متعدد نکروتیک در کبد، طحال گاهی مشاهده می شود. میکروآبسه در مغز که مشخصه لیستریوز است و عضله قلب و همچنین خونریزی در معده و روده ها مشاهده شده است.

سقط جنین: جنین سقظ شده خیزدار و زخم های کم عمق ممکن است در شیردان وجود داشته باشد. تورم جفت و رحم نیز مشاهده می شود.

 

پیشگیری

۱- استفاده از سیلوی مرغوب با PH اسیدی مناسب.

۲- تغییر تدریجی جیره غذایی هنگامی که بخواهند از مواد سیلو شده استفاده کنند.

۳-استفاده از سیلوهای سبز همراه با مواد افزودنی و همچنین دانه های ذرت قبل از اینکه خیلی رسیده شوند، می تواند باعث بهبودPH سیلو شود که این امر در تکثیر باکتری در سیلو جلوگیری می کند.

۴- جلوگیری از آلودگی سیلو با خاک

۵- در مواردی که تغذیه با سیلوی مشکوک اجتناب نا پذیر است، افزودن تتراسایکلین به جیره.

۶- تجویز واکسن های زنده تخفیف حدت یافته

 

درمان

استفاده از آنتی بیوتیک ها با طیف گسترده قبل از وخامت بیماری می تواند کمک کننده باشد.

 

 

به این پست امتیاز دهید.

 

بازدید : 301 بازدید بار دسته بندی : پرورش گاو تاريخ : ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: