ای دام بیماری کزاز در گاو - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 


باکتری کلشتریدیوم تتانی عامل بیماری می باشد. منابع باکتری شامل مدفوع و خاک آلوده به مدفوع می باشد و راه ورود باکتری به بدن از طریق زخم های عمیق است. از علائم بالینی مهم در این بیماری انقباض عضلات جوشی است که باعث دشواری در حرکات فک می شود پلک شوم بیرون می آید و روی قسمتی از چشم را می پوشاند

 

انتقال و انتشار

منابع باکتری شامل مدفوع و خاک آلوده به مدفوع می باشد و راه ورود باکتری به بدن از طریق زخم های عمیق است. در گاو، ورود باکتری از راه مجاری تناسلی در هنگام زایش نیز صورت می گیرد.

 

سن ابتلا

حیوان در تمامی سنین نسبت به این بیماری حساس می باشد.

 

نشانه های بالینی

دوره نهفته بیماری بین یک تا سه هفته متغیر است. در ابتدار سفتی عمومی در عضلات مشاهده می شود و سپس لرزش عضلانی پدید می آید. انقباض عضلات جوشی باعث دشواری در حرکات فک می شود، پلک سوم بیرون می آِد و روی قسمتی از چشم را می پوشاند. پاهای عقب سفت و موجب نا استواری در وضع ایستادن حیوان می شود، دم افراشته و به سمت بالا است، حیوان جالت گوش به زنگ دارد و در برخی موارد نعره می کشد.ریزش بزاق، یبوست، احتباس ادرار در مثانه نیز دیده  شده است. با پیشرفت بیماری، حیوان حالت اسب چوبی به خود می گیرد. انحراف دم، وجود انحنا در پست دام، زمین گیری، تغرق زیاد، افزایش درجه حرارت بدن و تشنج و سپس مرگ حادث می شود.

سیر بیماری در گاو ۵ تا ۱۰ روز طول می کشد. در موارد کشنده، اغلب یک مرحله موقت بهبود چند ساعته وجود دارد و بعد از آن آخرین انقباضات شدید که منجر به قطع حرکات تنفس می شود بروز می کند

 

نشانه های کالبد گشایی

مشاهده، باسیل های گرم مثبت با اسپور انتهایی در گسترش تهیه شده از زخم ها یا در مواقعی که حداقل اتولیز در زمان کالبد گشایی رخ داده باشد.

 

پیشگیری

استفاده از واکسن: واکسن کزاز به وسیله افزودن فرمالین ۰/۴ درصد به زهرابه قوی این باکتری تولید می شود. گرچه تزریق یک نوبت توکسوئید ( واکسن کزاز ) مقاومت قابل ملاحضه ای ایجاد می کند ولی بهتر است دو یا سه یار به فاصله ۳ هفته تزریق شود. استفاده از مواد ضدغفونی کننده در زمان اخته کردن، دم بری و پشم چینی – تجویز آنتی توکسین کزاز متعاقب ایجاد زخم در بدن، راه های دیگر پیشگیری از بروز نکروز است.

 

درمان

اصول درمان کزاز تسکین انقباضات عضلانی، از بین بردن عامل بیماری و خنثی کردن زهرابه باکتری است. باید دام را در جای کم نور قرار داد و محل زخم را تمیز و ضد عفونی کرد.

استفاده از پنی سیلین و دارو های آرام بخش و شل کننده عضلات کمک کننده، می باشد. سرم ضد کزاز فقط قبل از جذب زهرابه، به مراکز توانایی خنثی کردن آن را دارد. فراهم کردن بستر مناسب و محیط آرام با فضای کافی اهمیت دارد

 

 

 

 

 

 

 

 

به این پست امتیاز دهید.

 

بازدید : 271 بازدید بار دسته بندی : پرورش گاو تاريخ : ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: