ای دام بیماری های ریکتزیایی و تک یاخته ای گاو ( بابزیوز ) - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 


بابزیوز یک بیماری تک یاخته ای داخل گلبول های قمز می باشد. این بیماری توسط بابزیا بوویس ئر گاو ایجاد می شود. کنه ها مهمترین عامل در انتقال این بیماری می باشند. زردی شدید، ادرار قرمز تیره یا قهوه ای رنگ و کف آلود، رنگ پریدگی مخاطات از علائم مهم در این بیماری می باشد. گوساله ها پس از تولد ( در مناطقی که بیماری بومی است ) از طریق آغوز ایمنی موقت کسب می کنند و در محیط آلوده این ایمنی موقت به تدریج تبدیل به ایمنی فعال می شود. مبارزه با کنه های آلوده به شکل مستمر از کار های مهم در پیشگیری از بیماری می باشد.

 

انتقال و انتشار

کنه ها مهمترین عامل در انتقال این بیماری می باشند که در این بین کنه ریپی سفالوس بیشترین نقش را دارد ولی امروزه اهمیت کمتری دارد.

کنه ها به علت تغذیه از دام های درگیر آلوده شده و سپس این آلودگی را به نوزادان خود منتقل می کنند. در شرایط مزرعه درجه انتقال بوسیله کنه در بابزیا بای ژمینا بیشتر از بابزیابوویس می باشد.

عوامل محیطی که در اشاعه فصلی بیماری موثرند عبارتند از: گرما، رطوبت و بارندگی که گرما مهمترین عامل می باشد.

 

سن ابتلا

گوساله های تازه متولد شده تا سن ۲ ماهگی که ایمنی مادرزادی آنها کامل می شود و تا ۶ ماهگی ادامه می یابد بیشترین حساسیت را دارند. بیشترین میزان آلودگی در سنین ۶ الی ۱۲ ماهگی اتفاق می افتد و بیماری در حیواناتی که بیش از ۵ سال از عمرشان گذشته است دیده می شود. گوسالهه ها به علت ایمنی غیر فعال که از طریق آغوز دریافت کرده اند تا ۳-۴ ماه نسبت به این بیماری مقاوم می شوند.

 

نشانه های بالینی

دوره نهفته بیماری ۲ الی ۳ هفته است. در شکل حاد تب ۴۱ درجه، قطع نشخوار، کم خونی مخاطات، زردی شدید، ادرار قرمز تیره یا قهوه ای رنگ و کف آلود، بی شاتهایی، افسردگی، کاهش حرکات روده و معده وجود دارد. تب در حدود یک هفته و سیر بیماری در حدود ۳ هفته طول می کشد. افزایش ضربان قلب و تنگی نفس که انز نشانه های از بین رفتن گلبول های قرمز می باشد. سقط در گاو آبستن ممکن است روی دهد. در شکل حاد تب و هموگلوبین ادراری وجود ندارد. مرگ و میر تا ۵۰ درصد گزارش شده است. در گاو کم خونی ۱۶-۹ روز پس از ابتلا به بیشترین حد خود می رسد. بابزیابوویس مغر را مبتلا کرده و باعث عدم تعادل و نشانه های عصبی می شود.

 

نشانه های کالبد گشایی

در شکا حاد، زردی بسیارمشخص، بزرگ و قهوه ای رنگ، کلیه ها متورم و تیره رنگ، کیسه صفرا حاوی صفرای غلیظ و دانه دار، خونریزی در پری کارد واندوکارد تجمع مایه خونی در کیسه پریکارد، مثانه حاوی ادرار قرمز رنگ، طحال بزرگ و گاهی مرمری مشاهده می شود. اگیر سیر بیماری زیاد طولانی شود لاغری وجود داشته ولی هموگلوبین در ادرار ممکن است وجود نداشته باشد

 

پیشگیری

پس از ابتلای طبیعی، ایمنی قوی در برابر اکثر بابزیاها در بدن تولید می شود و اگر آلودگی چندین بار تکرار شود ایمنی دائمی می شود.اگر عفونت تکرار نشود، انگل برای مدتی و اغلب تا حدود ۶ ماه در بدن میزبان باقی می ماند و سپس ناپدید می شود. در این صورت ایمنی حاصل تا حدود ۶ ماه باقی می ماند و یک سال پش از آلودگی بدن دوباره در برابر عفونت حساس می شود. گوساله ها پس از تولد ( در مناطقی که بیماری بومی است ) از طریق آغوز ایمنی موقت کسب می کنند و در محیط آلوده این ایمنی موقت به تدریج تبدیل به ایمنی فعال می شود. به منظور پیشگیری رعایت اصول زیر کمک کننده می باشد:

۱- مبارزه با کنه های آلوده به شکل مستمر

۲- رعایت اصول قرنطینه برای جلوگیری از ورد دام های آلوده

۳- استفاده از واکسن که چندان رایج نمی باشد

 

درمان

استفاده از دارو های ضد انگل مثل مثل ایمیدیوکارب و پارواکون برای حذف بابزیا از خون حیوان توصیه مب شود. بعنوان درمان حمایتی، انتقال خون و تجویز دارو های خون ساز توصیه می شود.

 

به این پست امتیاز دهید.
بیماری های ریکتزیایی و تک یاخته ای گاو ( بابزیوز )
۴ از ۱ رای

 

بازدید : 345 بازدید بار دسته بندی : پرورش گاو تاريخ : ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: