ای دام بیماری های ریکتزیایی و تک یاخته ای گاو ( آناپلاسموز ) - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

 


این بیماری توسط آناپلاسما مارژیناله در گاو ایجاد می شود. کنه نقش مهمی در انتقال بیماری دارد. انتقال از طریق سر سوزن آلوده و وسایل جراحی و شاخ بری نیز ایحاد می شود. در این بیماری آلودگی جنین از طریق جفت در ماده گاو های بشدت آلوده اتفاق می افتد. انتقال از طریق سر سوزن آلوده و وسایل جراحی و شاخ بری نیز ایجاددچار زردی و رنگ پریدگی می شوند. مایه گوبی دام ها و از بین بردن کنه ها راه های پیشگیری از بیماری می باشد.

 

انتقال و انتشار

کنه نقش مهمی در انتقال بیماری دارد. ۷ گونه مهم کنه در انتقال بیماری نقش دارد شامل: بوفیلوس، درماسنتور، ریپی سفالوس، ایگزودس، هیالوما، آرگاس و ارنتودوروس می باشند.

آلودگی جنین از طریق جفت در ماده گاوهای بشدت آلوده اتفاق می افتد. انتقال از طریق سر سوزن آلوده و وسایل جراحی و شاخ بری نیز ایجاد می شود. میزان وقوع بیماری اغلب زیاد، ولی میزان تلفات متغیر است و به حساسیت حیوانات بستگی دارد. حیوانی که یکبار آلوده شود سال ها ناقل باقی می ماند. نوع کنه که باعث بیماری می شود و در مناطق مختلف متفاوت می باشد.

سن ابتلا

بطور معمول حیواناتی که بیش از ۳ سال سن دارند به شکل حاد و کشنده بماری دچار می شوند و حیوانات جوان در برابر بروز نشانه های درمانگاهی به نسبت مقاوم، ولی نسبت به آلودگی حساس می باشند.

 

نشانه های بالینی

به نظر می رسد حیوانات آلوده به ظاهر سالم اگر در شرایط نامساعد بویژه کم غذایی و یا سایر بیماری ها قرار گیرند، دچار آناپلاسموز می شوند. دوره نهفته بیماری ۳ تا ۴ هفته می باشد. در حیوانات جوان و گوساله ها، بیماری به صورت تحت حاد بروز می کند. درجه حرارت به کندی بالا می رود و به ندرت به ۴۰/۵ درجه سانتی گراد می رسد، مخاطات دچار زردی و رنگ پریدگی می شود. هموگلوبین اداری وجود ندارد. شکل فوق حاد بیماری با شروع ناگهانی، تب شدید، کم خونی، زدی، تنگی نفس شدید و مرگ اغلب پس از ۲۴ ساعت در گاو بالغ روی می دهد. حیوانات مبتلا تحریک پذیرند و اغلب قبل از مرگ به پرستاران خود حمله می کنند. ماده گاو های آبستن ممکن است سقط کنند.

 

نشانه های کالبد گشایی

لاغری، زردی، رنگ پریدگی مخاطات، خون رقیق و آبکی، کبد بزرگ و متورم و به رنگ نارنجی در آمده است. کلیه ها پر خوون و طحال بزرگ و بافت آن نرم و حاوی فولیکول های برجسته است. خونریزی بصورت لکه لکه یا در سطح وسیع در عضله قلب مشاهده شده است.

 

 

پیشگیری

استفاده از واکسن های زنده تخفیف حدت یافته و یا واکسن های کشته. در هنگام استفاده از واکسن های کشته دو تزریق به فاصله ۶ هفته ایمنی لازم را فراهم می کند که دوام ایمنی حداقل ۵ سال است.

استفاده از واکسن های زنده در گوساله های زیر یکسال در فصل زمستان ولی احتمال انتقال ویروس های خونی به همراه واکسن وجود دارد.

مبارزه با کنه ها طی سم پاشی جایگاه با استفاده از سموم رایج

کنترل ورود حیوانات آلوده د مناطقی که دام های حساس در آنجا وجود دارد.

 ضد عفونی لوازم جراحی، استفاده از سر سوزن های یک بار مصرف به ویژه در زمان مایه کوبی دام ها

 

درمان

استفاده از آنتی بیوتیک ها با طیف گسترده بویژه خانواده تتراسکلین ها موثر است

 

به این پست امتیاز دهید.

 

بازدید : 235 بازدید بار دسته بندی : دانلود های تخصصی تاريخ : ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: