ای دام بیماری آبله گاوی - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 


عامل آبله گاوی یکنوع ارتوپاکس ویروس از خانواده پاکس ویریده می باشد. انتقال بیماری از گاوی به گاو دیگر به وسیله فنجانک های شیردوشی آلوده و یا دست آلوده دوشندگان و در غیر این دو صورت توسط حشرات صورت می گیرد از علائم مهم وجود تاول هایی در پوستاست که می ترکد و دلمه ضخیم ایجاد می کند. محل این جراحات اغلب محدود به نوک و قسمت پایین پشتان است ضد عفونی لوازم شیدوشی و قرنطینه دام مبتلا، در پیشگیری بیماری مهم می باشد.

 

انتقال و انتشار

انتقال بیماری از گاوی به گاو دیگر به وسیله فنجانک های شیر دوشی آلوده و یا توسط دست آلوده دوشندگان و در غیر این صورت توسط حشرات صورت می گیرد. انتقال ویروس از یک گله به گله دیگر بواسطه جابجایی گله های آلوده، کارگران آلوده و یا حشرات خونخوار صورت می گیرد. زمتنی که مایه کوبی بر علیه آبله متداول بود، شاید افراد واکسینه شده ویروس را به گاوان منتقل می کردند. ویروس آبله اسبی در گاو ایجاد آبله می کند. چرا کردن حیوانات در مراتعی که دارای علوفه خشبی بلند است یکی از عوامل ایجاد آبله می باشد زیرا باعث جراحاتی در ناحیه پستان می شود. شیر گاوان مبتلا برای مصرف انسان مناسب و بدون خطر می باشد. آبله گاوی از نظر زئونوتیک بودن دارای اهمیت است و تماس جلدی با ویروس تولید جراحات کمی در روی دست و صورت انسان می کند  که ممکن است با واکنش سیستمیک مختصری هم همراه باشد.

 

سن ابتلا

در گوساله ها ضایعات بیشتر در دهان می باشد.در گله هایی که بیماری بومی است فقط تلیسه ها و گاوان تازه وارد آثار بیماری را نشان می دهند.

 

نشانه های بالینی

در این بیماری ۵ مرحله .جود دارد. پس از یک دوره نهفته ۳ تا ۶ روزه پرخونی گلی رنگی در پستان ایجاد و سپس دانه های سقید و برجسته و کم رنگی تولید می شود که اطراف آنها را پر خونی فرا گرفته است، آنگاه دانه ها تبدیل به تاول زرد رنگی می شوند که وسط آنها کمی فرو رفته است. در اثر ترکیدن تاول ها قرحه ایجاد می شود که پس از خشک شدن، دلمه ضخیم، قرمز و محکی روی آن را می پوشاند. جراحات بیمار بیشتر در مرحله خشک و دلمه شدن جلب نظر می کند. قطر دلمه ها آبله حقیقی ۱ تا ۲ سانتی متر است و به طور معموا ضخیم، محکم و رنگ قهوه ای مایل به زرد تا قرمز می باشد. دلمه ها بین ۷ تا ۱۰  روز بعد افتاده و تولید جراحات نعل اسبی شکل می کند. محل این جراحات اغلب محدود به نوک و قسمت پایین پشتان است. گاو مبتلا در هنگام دوشیدن احساس ناراحتی دارد.

در گوساله های شیر خوار ممکن است جراحات در اطرف دهان ایجاد شود. در گاوان نر غلاف قضیب دریر می شود. ضایعات بعد از حدود ۲ هفته تا یک ماه التیام می یابند.

 

نشانه های کالبد گشایی

بطور معمول دام مبتلا تلف نمی شود

 

پیشگیری

ضدعفونی وسایل شیر دوشی و دست دوشندگان،ضدعفونی سرپستانک گاو بعد از هر بار شیردوشی با استفاده از ترکیبات گندزا و جدا کردن دام های مبتلا در پشیگیری موثر است.

 

درمان

استفاده از داروهای مسکن و همچنین مالش روغن های نرم کننده قبل از شیردوشی و پماد های قابض پس از آن در بهبودی موثر است

 

به این پست امتیاز دهید.

 

بازدید : 416 بازدید بار دسته بندی : پرورش گاو تاريخ : ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: