ای دام بیماری های ریکتزیایی و تک یاخته ای گاو ( تیلریوز ) - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

 


تیلریوز یک بیماری تک یاخته ای بوده که توسط گونه های مختلف تیلریا ایجاد می شود. در ایران تلریا آنولاتا عامل بیماری در گاو شناخته شده است. کم خونی نشانه مهمی در مقایسه با بابزیوز نیست، زیا آۀودگی گلبول های قرمز به صورت متوسط اتفاق می افتد. مبارزه با کنه با استفاده از سموم و همچنین مایه کوبی در پیشگیری از بیماری، کمک کننده می باشد.

 

انتقال و انتشار

بیماری به وسیله کنه های سخت منتقل می شود. از مهمترین آنها به کندریپی سفالوس و هیالوما می توان اشاره کرد. بعد از ابتدای طبیعی ایمنی در برابر آن سویه به وجود می آید و اغلب گاو های بهبود یافته به صورت ناقل باقی می مانند.

 

سن ابتلا

گاو های نژاد اصیل و شیروار خارجی نسبت به بیماری حساسیت بیشتری را نشان می دهند پرچه این بیماری در گوساله های شیرخوار نیز گزارش شده است. حیوانات جوان نسبت به ابتلائ آن حساسیت کمتری دارند.

 

نشانه های بالینی

دوره نهفته ۵ الی ۹ روزه که متعاقب آن انگل در دستگاه لنفوئیدی به مقدار قابل توجهی تکثیر می شود. تب بعد از ۷ الی ۱۰ روز از گزش کنه و ورود انگل به بدن ایجاد شده که به حدود ۴۲ درجه سانتی گراد می رسد.بی اشتهایی، کاهش وزن، کاهش تولید شیر، آبریزش بینی و چشمی و افزایش تعداد تنفس وجود دارد. درست قبل از مرگ درجه حرارت بدن تا حد زیادی کاهش می یابد و مرگ اغلب بعد از ۱۸ الی ۲۴ روز اتفاق می افت. کم خونی و نقاط کوچک خونریزی در مخاطات مثل مخاط فرج وجود دارد، کم خونی و رنگ پریدگی مخاطات در اثر لیز گلبول های قرمز است.

 

نشانه های کالبد گشایی

لاشه تلف شده در اثر  این بیماری لاغر و زرد بوده و در سوراخ های بینی مایع کف آلودی وجود دارد. طحال بزرگ و متورم ( از نظر قوام ) کبد بزرگ و به رنگ زرد مایل به قهوه ای و کیسه صفرا انباشته از صفرای غلیظ می باشد. در سطح شیردان زخم هایی به صورت برجسته و متورم دیده می شود که به آن زخم های آتشفشانی یا زخم های جای سیگار می گویند.

ادم، پرخونی و امفیزم ریوی. تجمع مایع در حفره پریکاردو پرده جنب.بزرگ شدگی گره های لنفاوی درگیر.

 

پیشگیری

مبارزه با کنه با استفاده از سموم و همچنین مایه کوبی در پیشگیری از بماری کمک کننده می باشد. واکسن تیلریوز حاوی شینزونت سویه های تخفیف حدت یافته تیلریا آنولاتا می باشد. بهترین فصل مایه کوبی از اواخر پاییز تا اواخر زمستان است. تلقیح واکسن تیلریوز در گاو های آبستن بیش از چهار ماه آبستنی، حیوانات تب دار و گوساله های کمتر از دو ماه توصیه نمی شود.واکسن در زیر جاد گردن و به مقدار یک میلی لیتر تزریق می شود. واکسن تولید شده باید تا موقع مصرف در مای ۷۰- درجه سانتی گراد نگهداری و با ازت مایع حمل شود.

 

درمان

تجویز دارو های ضد تک یاخته تیلریا و در صورت کم خونی دام، انتقال خون صورت گیرد. توجه شود مایع درمانی در گاو های کم خون منع شده است

 

به این پست امتیاز دهید.
بیماری های ریکتزیایی و تک یاخته ای گاو ( تیلریوز )
۳ از ۱ رای

 

بازدید : 254 بازدید بار دسته بندی : پرورش گاو تاريخ : ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: