ای دام 15 نکته ای که باید در مورد گاو سیمنتال بدانیم! - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

گاو سیمنتال

1- نژاد گاو سیمنتال ( Simmental ) از سوئیس می آید و یکی از قدیمی ترین گونه های گاو در جهان محسوب می شود! 41 میلیون از این حیوانات در سراسر جهان وجود دارد و شهرت عالی در تولید شیر و گوشت دارند.

 

2- نژاد گاو  فلک ویه  “Fleckvieh”، که در آلمان رایج است، در واقع سیمنتال است. کلمه Fleckvieh تقریبا به “گاو خال دار یا لکه دار” ترجمه می شود. (Pie Rouge) نیز یک نژاد است که معمولا در فرانسه یافت می شود و آن هم یک رگ از گاو سیمنتال دارد!

 

3- لکه های آنها دارای شکل های مختلف هستند، اما معمولا قرمز و سفید و یا طلایی و سفید هستند. چهره این نژاد تقریبا همیشه سفید است، حتی در گوساله هایی که فقط بخشی از آنها ژن آنها سیمنتال است.

 

4- متوسط ​​وزن گاو های بالغ حدود 900 کیلوگرم برای گاو ماده و تا 1300 کیلوگرم برای گاوهای نر است.

 

5- گاو سیمنتال ممکن است شاخدار و یا بی شاخ باشد و این به تاریخچه ژنتیکی آن بستگی دارد. این نکته شاید برای دامدارهایی که قصد پرورش گاوهای بی شاخ را دارند و از استرس های حذف شاخ برای دام های خود اجتناب می کنند مهم باشد.

 

6- آنها برای آب و هوای مانند ایرلند بسیار مناسب هستند،که گاها زمستان های سختی دارد. اما منطقه هایی که در آن تغییرات شدید دمایی به ندرت اتفاق می افتد نیز برای آنها مناسب است.

 

7- خصوصیات فیزیکی آنها  به طور کلی مورد قبول و خوب است. آنها معمولا رنگدانه هایی اطراف چشم دارند که برای پیشگیری از مشکلات در مناطق بسیار آفتابی مناسب است. پستان آنها نیز در دارای سلامتی خوب و کمتر دچار مشکلات می شوند.

 

8-  بسیاری از کشاورزان ادعا می کنند که گاو سیمنتا نژادی آرام و راحت است، اما می تواند در هنگام حفاظت از گوساله های خود تهاجمی باشد. با این حال، این کاملا یک ویژگی مثبت در نظر گرفته می شود! چرا که در روش های پرورش در مرتع بسیار مفید می باشد. گاو نر هر نژادیمی تواند تهاجمی باشد. و بهتر است در برخورد با آنها جانب احتیاط رعایت شود.

 

9- گاو سیمنتال عمر طولانی تری در مقایسه با برخی از نژادهای دیگر دارد، که هزینه های جایگزینی و حذف در گله را کاهش می دهد. آنها همچنین قدرت باروری خود را برای یک دوره طولانی مدت حفط می کنند که یک مزیت عالی محسوب می شود.

 

10- گوساله زایی و فرایند زایمان در این نژاد اغلب ساده و بدون عوارض است و این برای دامدار که استرس کمتر و زمان کمتری را برای ان کار صرف کند بسیار قابل قبول خواهد بود.

 

11- به گفته بسیاری از صاحبان این گاو ها، این نژاد فارغ از نوع تغذیه و مرتع، بسیار سریع بالغ شده و وزن می گیرنددر اوایل زودرس و تبدیل مواد غذایی به وزن در یک روش بسیار کارآمد بدون در نظر گرفتن نوع مرتع در آنها هستند. گزارش ها حاکی است که گاو سیمنتال رتبه اول جهان را در تولید شیر مناسب در کنار وزن گیری مناسب دارد!

 

12- با توجه به تحقیقات اروپایی، وزن لاشه حدود 57.2٪ است و افزایش روزانه گاو سیمنتال به طور متوسط ​​1.44 کیلوگرم است.

 

13- عملکرد گوشت گاو در این نژاد بالا است و نسبت خوبی بین گوشت و مواد زائد مانند چربی و استخوان دارد. خاصیت ماربلینگی خوبی داشته و بازار پسندی آن عالیست. حتی گاوهایی که تقریبا نیمی از آنها سیمنتال هست لاشه هایی مطلوب از نظر گوشت با کیفیت تولید خواهند کرد.

 

14- کیفیت لبنیات تولیدی این گاوها نیز بسیار بالاست. به گفته بسیاری از کشاورزان، آنها آسان و سریع شیر می دهند. از آنجایی که تولید شیر آنها نیز بالا است، در گله های گوشتی موجب افزایش بازدهی گوساله ها خواهد شد.

 

15- در اولین سال شیردهی یک گاو سیمنتال می تواند حدود 6000 کیلوگرم شیر تولید کند، در حالیکه در شکم های بعدی می توانند حدود 9000 کیلوگرم شیر در سال تولید کنند! شیر از این گاو ها به طور متوسط حدود 3.7٪ پروتئین و 4.2٪ چربی دارد.

 

بازدید : 11,390 بازدید بار دسته بندی : پرورش گاو تاريخ : 25 آوریل 2018 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.