ای دام پرورش تلیسه و نکات کاربردی آن - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

پرورش تلیسه و نکات کاربردی در مراحل مختلف پرورش تلیسه

پرورش تلیسه


سرفصل های این مطلب:

– کلیات پرورش تلیسه

–  تلیسه­ های زیر کل

–  تلیسه ­های پای کل

– تلیسه آبستن تا زایمان


– کلیات پرورش تلیسه

پرورش تلیسه دارای کمترین زحمت و بیشترین سودآوری است. هدف شما باید این باشد که گوساله ­های ماده در سن ۱۴ ماهگی به وزن ۳۲۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم، قد ۱۳۲ سانتیمتر و امتیاز بدنی ۳ رسیده را با بهترین اسپرمهای موجود در بازار تلقیح شوند.

سعی کنید که تلیسه ­ها چاق نشوند و در حد احتیاج، انرژی وپروتئین دریافت کنند. اگر گوساله ­های ماده ۶ تا ۱۲ ماهه با کنسانتره زیاد تغذیه شوند بیش از حد چاق شده و سبب کوتاهی قد، عدم رشد استخوان لگن و کوچکی اندام­های تولیدمثلی شده و سن اولین تلقیح را افزایش می­دهد (باوجود اینکه وزن بدن به حدمطلوب رسیده ولی این وزن ناشی ازذخائر چربی است).

تغذیه بیش از حد از یک طرف سبب نفوذ چربی به غدد پستان و ممانعت از توسعه و رشد مجاری پستان و سلولهای شیری شده و از طرف دیگر هزینه خوراک مصرفی را افزایش می­دهد. تغذیه ناکافی نیز باعث عدم رشد و سلامت کافی وکاهش طول عمر مفید دام می­شود. لذا باید با استفاده از جیره­های کارشناسی شده بهترین و ارزان­ترین خوراک را برای تلیسه­ ها تهیه نمود.

 

– تلیسه­ های زیر کل

ادامه مطلب مخصوص اعضای ویژه

[vip-members]

معمولا به تلیسه های ۱۲ تا ۱۴ ماهه که برای تلقیح آماده می­شوند تلیسه های زیر کل گفته می­گویند. در این دوره برای کاهش رشد از کاه و برای افزایش رشد از کنسانتره و یونجه استفاده نمایید.

 

– تلیسه ­های پای کل

به تلیسه ­هایی که بیش از ۱۴ ماه سن داشته و با مشاهده اولین فحلی، باید تلقیح شوند تلیسه ­های پای کل گفته می­شود. توجه داشته باشید که اگر این تلیسه­ ها تا سن ۱۶ ماهگی فحلی را نشان ندادند باید تخمدانها و رحم آنها توسط دامپزشک معاینه و با استفاده از هورمون فحل شده و سپس تلقیح شوند. هرگز به امید خود تلیسه نباشید که هر موقع خواست فحل شود. سایر موارد مهم در مورد تلیسه ­ها:

– درتلیسه­های آبستن چند روز قبل از زایش جهت عادت­دهی، مقدار مصرف خوراک و کنسانتره را افزایش دهید. در این دوره استفاده از مکملهای ویتامینه و مینراله در کنسانتره ضروری است.

– مراقب باشید برخی از تلیسه ­ها مرتب نفخ می­کنند و در اثر بی توجهی تلف می­شوند. برای نظارت بهتر تعداد تلیسه­ ها در یک سالن بیشتر از ۳۰ راس نباشد.

– کنسانتره تلیسه­ ها باید حدود ۱۴ تا ۱۶% پروتئین داشته باشد.

– گوساله­های ماده بالای ۱۰ ماه با رشد مناسب را می­توانید بدون کنسانتره و با علوفه مرغوب تغذیه نمایید. مکمل ویتامین و املاح معدنی خصوصا فسفر برای گوساله­های ماده بزرگ و تلیسه­ ها مهم است.

– به ازاء هر ۴۵ تلیسه یک آبشخور مورد نیاز است.

– بستر تلیسه­ ها باید خشک و راحت باشد. گاهی مشکلات ورم پستان از دوران تلیسگی شروع می­شود و در دام های بالغ خود را نشان می­دهد. مراقب باشید که تلیسه­ ها پستان همدیگر را نمکند. زیرا این کار باعث بروز ورم پستان می­شود. سم تلیسه­ ها را نیز قبل از تلقیح بررسی شود.

– جیره تلیسه­های ۱۲ تا ۱۸ ماهه می­تواند شامل ۶ تا ۸ کیلوگرم سیلوی ذرت، ۳ تا ۵/۳ کیلوگرم کنسانتره، ۱ کیلوگرم کاه خرد شده و ۲ کیلوگرم یونجه مرغوب باشد.

 

– تلیسه آبستن تا زایمان

اگر تلیسه ۲۱ روز بعد از تلقیح فحل نیامد، می­توانید تا حدود زیادی به آبستن بودن آن پی ببرید ولی حتما ۴۰ تا ۵۰ روز بعد، تلیسه را از نظر آبستنی معاینه نمایید تا از آبستن بودن آن مطمئن شوید. در پرورش تلیسه ۲ تا ۳ ماه قبل از زایش تغذیه با کنسانتره حاوی مکمل را آغاز کنید.

در هنگام تلقیح، نمره بدنی تلیسه­ ها باید حدود ۳ و در هنگام اولین زایمان دارای امتیازبدنی ۷/۳ تا ۵/۳ باشند. در اواخر آبستنی تلیسه­ ها به رشد جنین نیز توجه کافی داشته باشید.

[/vip-members]

 


 

درس قبلی  – پرورش گوساله های ماده  ۳ تا ۱۲ ماهه

درس بعدی – مدیریت مراحل شیردهی در گاو

به این پست امتیاز دهید.
پرورش تلیسه و نکات کاربردی آن
۴ از ۹ رای

 

بازدید : 7,968 بازدید بار دسته بندی : آموزش های تخصصی ، پرورش گاو تاريخ : ۳ اسفند ۱۳۹۵ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: