ای دام نصب و راه اندازی آکواریوم - نکات کاربردی قبل از شروع ساخت - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

نصب و راه اندازی آکواریوم

اول چند مطلب جالب:

–    اولین آکواریوم عمومی در سال ۱۸۵۳ در شهر لندن پایتخت انگلستان گشایش یافت ویکسال بعد از آن ، کتابی بعنوان نگهداری آکواریوم در منزل توسط موسس آکواریوم عمومی لندن بنام فلیپ به رشته تحریر در آمد

–    اولین سری ماهی های زنده استوایی در سال ۱۸۶۳ به اروپا صادر گردید.

–    اولین ماهی که صادر شد ماهی بهشتی بنام  mocropodus opercularis که ماهی بسیار زیبا ومقاوم بوده است.

–    اولین پمپ که در آکواریوم به کار برده شد در سال ۱۸۶۰ در آکواریوم عمومی پاریس بود.

–    اولین بار ، جمع آوری ماهی های زینتی و طبقه بندی و تکثیر آنها توسط آلمانها انجام شد.

نصب و راه اندازی آکواریوم

وقتی تعدادی ماهی را در مخزن کوچکی قرار می دهیم باید شرایط مساعدی برای آنها فراهم سازیم تا از تماشای این محیط مصنوعی لذت ببریم. بدلیل اینکه ماهی باید مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز خود را از آب آکواریوم تهیه نماید ، لذا بطور پیوسته باید از تامین غذا و فراهم شدن اکسیژن آب اطمینان حاصل کرد و فعالیت در زمینه تکثیر و پرورش ماهیان زینتی نیز همانند کار با سایر ماهیان پرورشی دارای ویژگی ها و مسایل خاص خود است، که می توان از جمله به تهیه و ساخت یک آکواریوم مناسب ، تهیه ماهیان زینتی مناسب ، تغذیه و غذا دهی ، بهداشت و بیماری های ماهیان زینتی اشاره نمود.

بعضی اوقات مشاهده شده که علاقه مندان بدون داشتن اطلاعات در زمینه نگهداری و تکثیر و پرورش ماهیان زینتی ، برای خرید ماهی آکواریوم به فروشگاه های ماهیان زینتی مراجعه می نمایند و اقدام به خرید گونه های مختلف ماهی و آکواریوم نامناسب از نظر ظرفیت نگهداری می نمایند و پس از راه اندازی آکواریوم در منزل یا محل یا محل کار خود ، آکواریوم دچار مشکل شده و علاقه خود را از دست می دهند.
این عزیزان بهتر است قبل از خرید ماهی یا آکواریوم اطلاعات مختصری از گونه ای آبزی مورد علاقه خود بدست آورند و در ابتذای کار به موارد مندرج در ادامه توجه فرمایند:

 

اختصاصات ظرفیت آکواریوم

ظرفیت آکواریوم را باید به نسبت تعداد گونه مورد علاقه خود انتخاب نمود ، تراکم بیش از اندازه ماهی در آکواریوم به علت بوجود آمدن پس مانده های غذایی و ازدیاد فضولات ماهی موجب کمبود اکسیژن و سریع آلوده شدن آب آکواریوم می شود. فضولات ماهی در آب آکواریوم تولید آمونیاک نموده و در محیط با فعل و انفعالات شیمیایی تولید سم می نماید که باعث مرگ ماهیان زینتی در آکواریوم می شود.

با توجه به ظرفیت هر آکواریوم و توجه به این نکته که ماهیان از لحاظ رفتاری دارای گونه های مختلف صلح جو ، پرخاشگر وتهاجمی می باشند. قرار دادن آنها در یک آکواریوم مشکلات مهمی را برای صاحب که چرخه زنگی در آکواریوم فعالیت بیولوژیکی  محسوب می شود ، از این رو رعایت تعادل بین گیاهان آبزی و ماهیان زینتی در محیط آکواریوم ضروری می نماید . در زمانیکه محیط تاریک می شود ، گیاهان مصرف کننده اکسیژن می شوند. بدین ترتیب ، عدم تعادل تراکم ماهی وگیاه آبزی باعث کمبود اکسیژن در آب آکواریوم می شود که در جهت کاهش اکسیژن ، ماهیان آکواریوم را تهدید می کند .

همچنین بایدتوجه داشته باشیم که ماهیان زینتی به دوصورت زنده زا و تخمریز تکثیر می شوند ، لذا ممانعت از قرار گیری توام آنها در یک آکواریوم ضروری است.


درس قبلی : شناخت بدن ماهی – بخش دوم

درس بعدی: لوازم مورد نیاز یک آکواریوم

.

به این پست امتیاز دهید.
نصب و راه اندازی آکواریوم – نکات کاربردی قبل از شروع ساخت
۵ از ۱ رای

 

بازدید : 2,281 بازدید بار دسته بندی : پرورش ماهیان زینتی تاريخ : ۱۰ دی ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: