ای دام مراقبت از گوساله نوزاد - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

مراقبت از گوساله تازه متولد شده

مراقبت از گوساله نوزاد

سرفصل های این مطلب:

 رفتار با گوساله در ساعات اول تولد

– اطمینان از تنفس گوساله

– گرم نگه داشتن محیط

– ضدعفونی بند ناف

– خشک کردن گوساله

– خوراندن آغوز و نکات ضروری تغذیه

– وزن کردن گوساله


تقریبا 5% گوساله ها در حین تولد مرده متولد می شوند که اگر دامدار و یا کارشناس مربوطه دارای مهارت لازم برای این کار باشد، تعداد زیادی از آنها زنده خواهند ماند. با توجه به اینکه بیشترین تلفات در دو هفته اول زندگی گوساله می باشد، لذا برای اینکه تلفات در گوسالهای نوزاد به حداقل ممکن برسد موارد زیر را  با دقت خوانده و به کار ببندید:

– در درجه اول زنده ماندن گوساله بستگی به سلامتی و تغذیه مناسب گاو بخصوص در دو ماه آخر آبستنی دارد. لذا جیره غذایی گاوها در دو ماه آخر آبستنی باید از نظر انرژی و ویتامین A کمبود نداشته باشد. در صورت رعايت اصول انتخاب اسپرم و تغذيه مناسب، زايمان طبيعي خواهد بود.

– از چاق شدن گاو در ماههای آخر جلوگیری کنید. زیرا سبب سخت زایی و افزایش مرده زایی می شود.
– اگر از زمان زایمان بیش از 10 روز گذشته است، حتما دامپزشک فارم را مطلع نموده و برنامه زایمان اجباری را اجرا نمایید.

– رفتار با گوساله در ساعات اول تولد

[stextbox id=’warning’ caption=’ادامه مطلب مخصوص اعضای ویژه’]

[vip-members]

 

رعایت موارد کاربردی که در ذیل آمده است تلفات گوساله را در گاوداری شما بطور چشمگیری افزایش خواهد داد.

 

– اطمینان از تنفس گوساله

نکته اساسي و حياتي دردقایق اول تولد، تنفس گوساله است (بخصوص زمان سخت زایی). دهان و بینی گوساله را بلافاصله بعد از تولد از مایع آمنیوتیک تخلیه کنید. سرو ته نگه داشتن گوساله و ماساژ از ناحیه جناق سینه تا دهان، به این کار کمک می¬کند. یک ساقه کاه را داخل هر بینی کنید تا گوساله واکنش نشان داده و مایعات خارج شود.

– اگر گوساله بعد از بدنیا آمدن هیچ تنفسی نداشت و مثل مرده بی حرکت افتاده بود، بدون ناامیدی گوساله را به بقل خوابانده و ناحیه دنده ها را به بطرف پایین فشار داده و دهانش را گرفته و از بینی به او تنفس بدهید (تنفس مصنوعی). تجربه ثابت کرده است که با این کار تعداد زیادی از این گوساله¬ها را نجات خواهند یافت.

اطمینان از تنفس گوساله

 

– گرم کردن محیط

 با توجه به اینکه گوساله 72-24 ساعت زمان لازم دارد تا توانایی لازم برای تنظيم دمایي بدن را کسب نماید، لذا دمای زایشگاه و گوساله¬دانی نباید کمتر از 25 درجه باشد، اگر دمای زایشگاه پایین تر از این باشد، گوساله 2 تا 3 روز بعد نشانه های پنومونی (ذات الریه) را نشان خواهد داد. درون بدن گاو گرم است لذا نباید گوساله بعد از تولد با کاهش شدید دما مواجه شود.

 

– ضدعفونی بند ناف

 بعد از اطمینان از تنفس، بند ناف را به ارتفاع 15- 10 سانتیمتر گذاشته و بقیه را قطع کنید. بعد از پاک کردن محتویات ناف، درون و بیرون آن را با محلول تنتورید ضدعفونی نمایید. بستن نخ به انتهای ناف (نزدیک شکم) ضروری نبوده اما اگر به این کار اصرار دارید از نخ پنبه¬ایی استفاده نمایید. هرگز ناف را گره نزنید. هر 10 ساعت یکبار تا دو روز ناف را ضدعفونی نمایید. اگر بندناف از ته قطع شده بود، باید بیشتر مراقب باشید تا عفونی نشود با مشورت دامپزشک می توانید از آنتی بیوتیک (مانند آمپی سیلین) برای پیشگیری استفاده نمایید.

ضدعفونی بند ناف گوساله

– خشک کردن گوساله

 

سپس گوساله را در اختیار گاو قرار داده تا با لیسیدن، او را خشک کند. این کار گوساله را سرحال می آورد. اگر گاو نلیسید، رویش سبوس گندم بریزید تا تشویق به لیسیدن شود. اگر باز هم نلیسید با یک پارچه نخی گوساله را کاملا خشک کنید.

خشک کردن گوساله

2016-11-15_115245

– خوراندن آغوز و نکات ضروری تغذیه

در همان ساعت اول تولد مقداری آغوز (5/1 تا 2 کیلوگرم) از گاو دوشیده و با سطل سرپستانک دار به گوساله بخورانید. اگر نخورد قدری صبر کنید و مجددا امتحان کنید. اگر باز نخورد به زور، کم کم و با حوصله به او بخورانید. البته خوراندن بيش از حد آغوز باعث ناراحتي گوارش و بالطبع باعث بروز اسهال و به هم خوردن توازن گوساله مي شود.
 توجه داشته باشید که قبل از دوشیدن آغوز، مقداری از آغوز را در ظرفی جدا دوشیده و دور بریزید زیرا اولین جریانهای آغوز شدیدا به میکروب آلوده است! آغوز گاوهای مسن¬تر دارای ایمونوگلوبولبن بیشتری است. 6 ساعت بعد (به نظر برخی کارشناسان 8 ساعت بهتر است) مجددا به گوساله آغوز بدهید و 6 ساعت بعد تکرار کنید.
آغوز علاوه بر ايجاد ايمني غيرفعال در گوساله (ایمنوگلوبین به ميزان100 گرم)، به دليل غني بودن از ويتامين¬ها(A، D، E)، انرژي، پروتئين، املاح (کلسیم و منیزیم)، عوامل محرک رشد ناشناخته و هورمونها، باعث بالا رفتن بنيه عمومي گوساله مي شود و به عنوان پايه و زير بناي دام در کل زندگي محسوب مي شود. خوراندن آغوز باید تا دو روز ادامه یابد.
 در مجموع گوساله باید 10% وزن بدن خود آغوز مصرف نماید. آغوز مصرفی باید تازه و با همان دمای طبیعی (36 درجه) باشد. اغلب گاوها آغوز اضافی دارند. این آغوز را دور نریزید (خواهشمندیم). در بسته های یک کیلویی درون فریزر نگهداری کرده و در مواقعی که یک گاو تازه زا آغوز برای تغذیه گوساله اش ندارد، استفاده نمایید. برای آب کردن آغوز ابتدا آن را در آب گرم گذاشته و با رسیدن به دمای مناسب برای گوساله استفاده نمایید (خودتان نیز می توانید از آغوز استفاده نمایید. برای اینکه هنگام گرم کردن بریده و خراب نشود، آغور را با مقداری شیر مخلوط کردن و روی شعله کم گذاشته و مرتب و آرام به هم بزنید. از خوردن آن لذت ببرید و ما را هم یاد کنید).

خوراندن آغوز به گوساله

– وزن کردن گوساله

گوساله را وزن کرده و به گوساله دانی سرپوشیده با دمای مناسب حداقل 27 درجه منتقل نمایید. هنگام انتقال گوساله را سر و ته نکنید. قبلا محل گوساله را ضدعفونی و تمیز نموده  و در کف باکس انفرادی کلش بریزید تا گوساله راحت باشد.

[/vip-members]

 

[/stextbox]


 

درس بعدی  – مدیریت گوساله تا یک ماهگی

 

بازدید : 4,926 بازدید بار دسته بندی : آموزش های تخصصی ، پرورش گاو تاريخ : 15 نوامبر 2016 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.