ای دام مراحل شیردهی گاو و مدیریت دوران شیردهی - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

مراحل شیردهی گاو و مدیریت تغذیه ای این دوران

مراحل شیردهی گاو


سرفصل های این مطلب:

– مقدمه

– نکات کاربردی مراحل شیردهی:

 – سه مرحله دوران شیردهی  

۱- اوایل شیردهی ( ۱۰۰ روز اول ):

۲- اواسط شیردهی ( ۱۰۰ تا ۲۰۰ روز):

۳- اواخر شیردهی ( ۲۰۰ تا ۳۰۵ روز):


– مقدمه

مراحل شیردهی گاو بعد از زایمان با تولید آغوز شروع شده، با ترشح شیر ادامه می یابد تا اینکه در هفته­ های ۶-۸ به اوج خود می­ رسد. بعد از رسیدن به اوج تولید، از میزان تولید شیر به تدریج کاسته شده و در یک شیردهی استاندارد در ۳۰۵ روز بعد از زایمان گاو باید خشک شود.

رسیدن به اوج تولید شیر در گاوهای پرتولید طولانی­تر از گاوهای کم تولید است و به همین صورت دیرتر کاهش می­یابد.

مراحل شیردهی گاو 2

 

یکی از صفات مهم در تولید شیر، بالا بودن تداوم شیردهی است. به کاهش تدریجی تولید شیر پس از رسیدن به اوج شیردهی تداوم شیردهی گفته می­شود. هر چقدر اوج تولید شیر بالاتر و کاهش تولید شیردر گاو دیرتر انجام شود، تداوم شیردهی بیشتر و گاو پرشیرتر خواهد بود.

نمودار شیردهی تقریباً ثابت است و از روی آن می توان میزان تولید شیر را براساس اوایل دوره پیش بینی کرد بطوریکه به ازاء هر کیلوگرم تولید مازاد شیر در زمان اوج تولید، مقدار تولید شیر طی کل دوره شیردهی به میزان ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم افزایش می­یابد.

گاوهای شکم اول دارای منحنی شیردهی مسطح تری هستند. به عبارت دیگر اوج تولید شیر پایین­تری دارند ولی تداوم شیردهی آن بالاتر بوده و به آهستگی کاهش می­یابد. گاوهای شکم اول ۷۵% تولید شیر نهایی خود را بروز می­دهند.

یکی از دقیقترین برآوردهای تغذیه ­ایی بررسی و تجزیه و تحلیل منحنی شیردهی است. به عنوان مثال اگر در گاوداری شما گاوها دارای ذخیره چربی مناسب برای تولید شیر نباشند، گاوهای پرشیر پس از رسیدن به اوج تولید شیر، بلافاصله افت تولید شیر را نشان می­دهند.

همانطور که در نمودار مشاهده می­شود، با افزایش شیر، مقدار چربی و پروتئین شیرکاهش می یابد (رابطه عکس). اما قند شیر (لاکتوز) تغییر زیادی   نمی­کند.

– نکات کاربردی مراحل شیردهی:

 

ادامه مطلب مخصوص اعضای ویژه

[vip-members]

– اگر گاو به اوج تولید نمی­رسد پروتئین جیره را کنترل کنید (کنجاله تخم پنبه، سبوس، یونجه).

– اگر گاو به اوج می­رسد ولی نمی­تواند آن را حفظ کند به انرژی جیره (مقدار کنسانتره) توجه کنید.

– یک گاو با پتانسیل بالای ژنتیکی، اوج شیردهی و تداوم شیردهی بالایی هم دارد.

– گاوداران باید از رکورد تولید شیر در اوج شیردهی به عنوان شاخص عملکرد تولید شیر گله استفاده کند.

– استرس­های گرمایی، تغییر ناگهانی جیره، جابه جایی، سم چینی، شاخ سوزی، تغییر کارگران، حمل و نقل، و …. می­تواند روی تداوم شیردهی و رسیدن به اوج شیردهی و میزان آن تأثیر منفی داشته باشند که گاهی بسیار مشهود و غیرقابل اجتناب است.

– کوتاه بودن دوره شیردهی ممکن است ناشی از چاقی بیش از حد گاوها، پائین بودن مصرف انرژی یا ژنتیکی باشد.

– در طول دوره شیردهی باید میزان چربی و پروتئین شیر بیش از ۳/۳ و ۴/۳ حفظ شود.

– بالا بودن چربی شیر و تولید اندک نشان دهنده ضعف گاوها یا کاهش خوراک مصرفی است.

– پائین بودن درصد چربی شیر نشان­دهنده ضعف عملکرد شکمبه و بیماری­های متابولیکی (مانند اسیدوز) یا مشکلات مربوط به ترکیب خوراک می­باشد.

 

 – سه مرحله دوران شیردهی  

۱- اوایل شیردهی ( ۱۰۰ روز اول ):

این دوره یک دوره بحرانی از نظر تغذیه ­ایی و اوج بیماریهای متابولیکی است. زیرا در این دوره گاوها به اوج تولید شیر می­رسند. بدلیل تأخیر به اوج رسیدن خوراک مصرفی گاوها در این فاز افت وزن شدیدی دارند.

برای دست یابی به حداکثر تولید شیر جیره این گروه باید دارای انرژی و پروتئین زیاد باشد .در این دوره باید گاوها را تحریک کرد تا خوراک بیشتری مصرف کنند. مقدار خوراک مصرفی تحت تأثیرعوامل متعددی از جمله سطح تولید شیر، کیفیت و کمیت علوفه، قابلیت هضم و عمل آوری خوراکها، دفعات خوراک دادن و یکنواختی اجزاء جیره غذا بستگی دارد.

به هر حال زایمان باعث تغییرات معنی ­دار درسطح ترکیبات خون شده و همین­طور اشتهای دام نیز کاهش یافته و از مقدار مصرفی خوراک کاسته می­شود بخصوص اگر دام بیش از حد چاق شده باشد. میزان تولید شیر تا ۶۰ روزگی به اوج خود می­رسد در صورتی که مقدار خوراک مصرفی ۸۰-۷۰ روز طول می­کشد تا به اوج خود برسد و همین تفاوت باعث می­شود که حیوان با بالانس منفی انرژی مواجه شود. مجموع این عوامل باعث می­شود که اکثر بیماری­های متابولیک از زایمان تا یک ماه بعد از آن رخ دهند.

 – سعی کنید برای حفظ تعادل PH شکمبه و پیشگیری از دیگر ناراحتی­های گوارشی، حتما از بافرهای شیمیایی نظیر بی­کربنات سدیم (جوش شیرین) استفاده کنید.

– عوامل استرس زا نظیر سم چینی، شاخ سوزی، واکسیناسیون، حمام ضد کنه و … را به بعد از سپری شدن اوج شیردهی موکول کنید.

– استفاده از مکمل نیاسین که ممکن است از دوره خشکی آغاز شده باشد، باید برای گاوهای پرشیر ادامه یابد. در این حالت مصرف غذا احتمالاً بیشتر و احتمال بروز بیماری کتوز کمتر خواهد شد.

– با تغذیه از مکمل­های پر انرژی نظیر چربی و ملاس، مصرف انرژی را بالا ببرید.

– تلیسه­ های دو ساله هلشتاین باید روزانه در طی سه هفته اول پس از زایمان بین ۱۴ تا ۱۶٫۵ کیلوگرم ماده خشک مصرف کنند و گاوهای بزرگتر لازم است که در این فاصله زمانی روزانه بین ۱۵٫۵ تا ۲۰٫۵  کیلوگرم ماده خشک مصرف نمایند.

 

۲- اواسط شیردهی ( ۱۰۰ تا ۲۰۰ روز):

اوج خوراک مصرفی اولین نشانه این مرحله است.

در این دوره گاو مرحله حساس peak  یا حداکثر تولید را سپری کرده و واکنش­های حیوان به حالت عادی  برگشته و می­تواند در صورت برخورداری از جیره متوازن، تواناییهای تولیدی خود را بروز نماید.

گاوها باید قبل از اتمام ۱۰ هفته اول زایمان به حداکثر خوراک خود برسند. گاو بزرگ جثه باید به ازاء هر ۲ کیلوگرم شیر تولید شده حداقل ۱ کیلوگرم ماده خشک دریافت کنند. خوراندن علوفه با کیفیت عالی و در نظر گرفتن سطح الیاف خام باید مورد توجه باشد. سطح کنسانتره نباید از ۲٫۳  درصد وزن بدن افزایش یابد. احتیاجات پروتئینی هم در این دوره نسبت به اوایل شیردهی کاهش یابد.

 

۳- اواخر شیردهی ( ۲۰۰ تا ۳۰۵ روز):

کاهش تولید شیر و کاهش خوراک مصرفی در این دوره قابل مشاهده است. گاوها در این دوره افزایش وزن داشته و ذخایر چربی را که در اوایل شیردهی از دست داده­اند را مجدداً ذخیره می­کنند. در این دوره می­توان از جیره­های ارزان قیمت ­تر استفاده نمود.

– کاهش وزن ایجاد شده در آغاز دوره شیردهی باید به گونه­ای جبران شود که گاو در آغاز دوره خشکی از وزن مناسبی برخوردار باشد.

– حداکثر کوشش در رابطه با تداوم شیردهی و نگه داشتن تولید شیر در سطح بالا  به عمل آید.

– بلوغ گاو در ۴ سالگی کامل می­شود، لذا تلیسه ­های جوان، نیازهای ویژه ­ای برای رشد دارند، بنابراین برای ایجاد رشد در تلیسه ۲ ساله (شکم اول) ۲۰% و برای تلیسه­ های ۳ ساله (شکم دوم ) ۱۰% مواد غذایی بیشتر از مقدار مورد نیاز برای نگهداری منظور شود.

– با توجه به نیاز کم مواد مغذی، می­توان نسبت علوفه حجیم به کنسانتره را افزایش داده و با استفاده از ترکیبات ازت­ دار غیر پروتئینی (اوره) هزینه ­های غذایی را کاهش داد.

 

[/vip-members]

 


درس قبلی  – پرورش تلیسه و نکات کاربردی آن

درس بعدی –

به این پست امتیاز دهید.
مراحل شیردهی گاو و مدیریت دوران شیردهی
۴ از ۶ رای

 

بازدید : 11,396 بازدید بار دسته بندی : آموزش های تخصصی ، پرورش گاو تاريخ : ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: