ای دام لوارم مورد نیاز یک آکواریوم - پمپ،فیلتر،بخاری و ... - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

لوارم مورد نیاز یک آکواریوم
لوارم مورد نیاز یک آکواریوم

افرادی که علاقمند به داشتن آکواریوم هستند ، می توانند آکواریوم را بصورت آماده خریداری کنند و یا اینکه خود یم آکواریوم مناسب بسازند. البته در صورت خرید آکواریوم آماده وسایل آنرا هم دریافت می کنند ، اما در صورت حوصله و گذاشتن کمی وقت می توانند آکواریوم مورد نظر خود را در ابعاد مختلف بسازند که در این صورت هم ارزان تر تمام می شود و هم لدت بیشتری برای سازنده آن دارد.

شکل آکواریوم

بهتر است آکواریوم بصورت مکعب مستطیل تهیه شود ، چون از مزایایی این نوع آکواریوم سطح تهویه زیاد آب در آن است ، ماهیها نیز فضای بیشتری از سح را در اختیار داشته و تمیز کردن آکورواریوم بمراتب آسانتر می باشد ، ضخامت شیشه آکواریوم ها با توجه به کوچک یا بزرگی آن مختلف است ، در یک آکواریوم با حجم ۳۰ لیتر می توان از شیشه ۴ میلیمتری استفاده کرد ، ولی برای ساخت آکواریوم های بزرگتر باید از شیشه ۶ میلیمتری استفاده کرد.

ارتفاع آکواریوم بایستس بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر و عرض آن هم بهتر است به اندازه بلندی آن باشد ، طول آکواریوم بستگی به محل قرار گرفتن آکواریوم دارد. باید بر روی آکواریوم سر پوشی قرار گیرد که اندازه آن حداقل به اندازه طول آکواریوم و عرض آن ۱۵ سانتی متر ی باشد که در قسمت جلویی آکواریوم تعبیه می شود.

پمپ هوا

یکی از ضروری ترین لوارم مورد نیاز یک آکواریوم پمپ هوا می باشد ، پمپ ها از طریق لرزش ، هوا را به داخل آکواریوم می فرستند البته نوعی از پمپ ها نیز وجود دارند که در داخل آنها موتور مخصوصی برای هوادهی وجود دارد. در موقع تهیه پمپ  حتما باید ابعاد آکواریوم را در نظر بگیرید ، پمپ در آکواریوم اساسی ترین کار را جهت تهویه آب از طریق جریاندادن حباب های هوا به داخل آکواریوم و جریان دادن آب  به داخل فیلتر به منظور تمیز کردن آب انجام می دهد.

بخاری

خاستگاه اکثر ماهیان زینتی مناطق گرم و استوایی می باشد ، بنابراین باید محیط آبی گرم در حدود ۲۳ الی ۲۶ درجه سانتیگراد در آکواریوم برای ماهیها شود که این عمل توسط بخاری انجام شود. جنس بخاری ها شیشه ای پیرکس ( نشکن )  و بصورت لوله ای هستند که داخل آنها یک لوله چینی تعبیه شده است و روی آن سیم پیچ بخاری قرار دارد و در قسمت بالایی بخاری ترموستات نصب شده که می توان با آن درجه حرارت آب آکواریوم را تنظیم کرد ، همچنین باید قدرت بخاری مورد نظر را برای حجم آب موجود در آکواریوم و تعداد ماهی قابل نگهداری در آن ، مورد توجه قرار دارد. برای اندازه گیری درجه حرارات و کنترل دمای آکواریوم از گرما سنج استفاده می شود.

فیلتر

آب آکواریوم بعلت وجود موجودات زنده گیاهی و جانوری در آن کم کم تیره و کدر می شود و حالت شفافیت خود را از دست می دهد. از آنجا که تعویض دایمی آب آکواریوم کار دشواری است و هر بار تعویض آن موجب به وجود آمدن استرس در ماهیان می شود ، لازم است با بکاربردن فیلتر مرتبا مواد زاید و معلعق داخل آب آکواریوم گرفته شود تا آب همیشه برای ماهیان صاف و شفاف باقی بماند. البته بدیهی است که پس از مدتی در اثر پر شدن حفرات ریز فیلتر ، کم کم از قدرت فیلتر کردن آن کاسته خواهد شد و هر چند وقت یکبار بایستی فیلتر تمیز شود تمیز کردن فیلتر بستگی به حجم آب ،  نحوه تغذیه ماهیها در آکواریوم دارد ، هر چه روش تغذیه صحیح تر باشد و کمتر مواد غذایی اضافی وارد آب شود طبا عمر فیلتر آکواریوم بیشتر خواهد شد.

برای صید ماهیها بخصوص در هنگام تمیز کردن آکاریوم یا بیرون آوردن ماهی بیمار بایستی از تور های دستی مخصوص که انواع مختلفی دارند ، جنس این تور ها بایستی در حد امکان نرم و لطیف باشد تا صدمه ای به بدن ماهی وارد نشود.


درس قبلی : نصب و راه اندازی آکواریوم

درس بعدی: تهیه و چسباندن شیشه ها

 

.

به این پست امتیاز دهید.
لوارم مورد نیاز یک آکواریوم – پمپ،فیلتر،بخاری و …
۳٫۶۷ از ۳ رای

 

بازدید : 4,346 بازدید بار دسته بندی : پرورش ماهیان زینتی تاريخ : ۲۱ دی ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: