ای دام شناخت خصوصیات کلی شترمرغ ها - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

خصوصیات کلی شترمرغ

خصوصیات کلی شترمرغ ها

شترمرغ ها به طبقه پرندگان تعلق دارند و یکی از ۵ زیر راسته متعلق به سینه پهنان (RAT1E1E) محسوب میشوند. به طور کلی پرندگان از نظر قدرت پرواز به دو دسته زیر قابل تقسیم می باشند:

۱. (CARNATAE) کاریناتا: آنهایی که قادر به پرواز هستند.

۲. (RATITAE): آنهایی که قار به پرواز نیستند و روی زمین حرکت می کنند (دوندهها)

از نظر طبقه بندی جانوری در شاخه مهره داران، رده پرندگان، راسته سینه پهنان (راتیته) خانواده استروتیونیده و جنس استروتیو و گونه استروتیو کاملوس قرار دارند.

مشخصه اصلی آنها عدم قدرت پرواز، به علت فقدان کامل ستیغ استخوان سینه (ژنرسانس) میباشد. این ویژگی، علت نامگذاری راسته سینه پهنان است. چون در لاتین به کشتی فاقد لبه زیرین RATIES گفته می شود. از دیگر پرندگان راسته سینه پهنان، امو ( شترمرغ استرالیایی)، ری آ (ناندو)، کاسوواری و کیوی می باشند که به طور کلی در نیمکره جنوبی یافت می شوند.

شترمرغ تنها پرنده ای است که فقط دو انگشت از چهار انگشت اصلی را دارا می باشد که انها را انگشتهای سوم و چهارم می نامند. این مشخصه باعث تمایز شترمرغ ها از انواع دیگر سینه پهنان که سه انگشت دارند (به استثناء کیوی که چهار انگشت دارد) می شود. در شترمرغ انگشت سوم کوچکتر بوده و در سمت خارج پا قرار گرفته است.

انگشت شترمرغ

منقار شترمرغ بر خلاف دیگر پرندگان یک تکه نیست و از ۱۲ جزء تشکیل شده اسث و روی منقار را یک لایه پوستی فرا گرفته که باعث می شود در فصل تولید مثل منقار شترمرغ نر به رنگ قرمز درآید. بافت منقار در شترمرغ تقریباً منحصر به فرد بوده بطوریکه بواسطه بافت خاص خود گاهی برای صنایع بی سیم و حتی گاهی در مورد صتایع الکترونیک کاربرد دارد.

جمجمه شترمرغ

دو سوراخ بینی روی منقار قرار دارد. در این پرنده حسی یویایی و چشایی به خوبی پیشرفت نکردہ است۔

اندازه مغز شترمرغ بسیار کوچک بوده و حتی از اندازه یک چشم آن کوچکتر است.  وزن مغز حدود ۴۰ گرم می باشد. جمجمه ظریف شترمرغ بدون هیج فاصله ای بر روی مغز پیشین قرار گرفته است. بنابراین تعجبی ندارد که حتی اگر یک ضربه نسبتا سنگین به سر شترمرغ اصابت کند موجبات مرگ او را فراهم خواهد آورد.

مغز شترمرغ

در روزگاران قدیم هنگامی که شکارچیان به گروه های شترمرغ حمله می کردند، افرادی که سوار اسب بودند تنها به وسیله یک ضربه سریع که بوسیله شلاق بر سر شترمرغ های در حال قرار وارد می آوردند، آنها را از پای در آورده و شکار می کردند.


فایل آموزشی راهنمای پرورش شترمرغ – مشاهده این مطلب…


شترمرغ ها فاقد اندام های صوتی بوده و قادر یه تولید صداهایی همانند سایر پرندگان نیستند. بنابراین بوسیله ارتعاش عضوی چسبیده به پائین ترین حلقه حنجرہ تولید صدامی کنند۔
شترمرغ ها با توجه به ساخت بدنی و وجود غده های نمکی موجود در بینی و سیستم کلیوی تخصص یافته، تحمل قابل توجهی نسبت به کمبود آب و گرما دارند و هوای ۵۶ درجه سانتی گراد را بدون آنکه تحت استرسی قرار گیرند تحمل می کنند.

شترمرغ ها به دلیل کنجکاوی به داخل هر شکافی یا گودالی در زمین سرک می کشند. در صورت عدم رعایت مسائل ایمنی درمزارع میتواند خسارت غیر قابل جبرانی در نتیجه بلع اشیایی نظیر میخ، پیچ، تکه های چوب و پلاستیک، آهن و ابزارآلات به جای مانده از کارگران و …. بوجود آورد که این مسئله منجر به ضایعاتدرونی و حتی مرگ پرنده می شود.
 شترمرغها پرندگان بسیار حساسی هستند. از جمله مسائلی که می تواند سبب حساسیت و بروز استرس در شترمرغ گردد می توان به سر و صدا، تغییرات آب و هوایی شدید، باد و باران شدبد، تغییر تاگهانی جیره و … اشاره کرد.

شترمرغها در طول روز فعال هستند و با فرارسیدن غروب از فعالیت دست کشیده و با می نشینند و شبها هیچگونه فعالیتی نمی کنند، مگر اینکه کسی برایشان ایجاد مزاحمت نماید.

 

درس بعدی – آشنایی با انواع گونه های شترمرغ

 

 

به این پست امتیاز دهید.
شناخت خصوصیات کلی شترمرغ ها
۴٫۶ از ۵ رای

 

بازدید : 2,584 بازدید بار دسته بندی : آموزش های تخصصی ، پرورش شتر مرغ تاريخ : ۲۱ تیر ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: