ای دام شناخت بدن ماهی - بخش دوم - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

شناخت بدن ماهی – بخش دوم

شناخت بدن ماهی

–    تنفس در ماهیان
تنفس به منظور گرفتن اکسیژن و پس دادن گاز کربنیک حاصل از سوخت و ساز ماهی انجام می شود. در مهمره داران محل تبادلات گازی ریه است و اکسیژن مورد نیاز از هوا گرفته شده و گاز کربنیک به آن پس داده می شود. در ماهیان که محیط زیست آنها آب می باشد ، اکسیژن مورد نیاز توسط آبشش ها در دو طرف سر ماهی و زیر سرپوش آبشش قرار دارند. در هر دو طرف سر در یک محفظه مشترک ، ۴ آبشش وجود دارد که هر یک دارای یک کمان آبشش بوده و بر روی هر کمان رشته های آبشش با ساختمان خاص خود که مشابه ساختمان ریه مهره داران خاکزی قرار دارند. ماهیان برای تنفس به همان طریق که مهره داران هوازی با انجام دم و بازدم اکسیژن هوا را گرفته و گاز کربنیک را پس می دهند ،باید مرتبا با گرفتن آب از طریق دهان و خارج کردن آن از طریق آبشش ها عملیات دم و باز دم را انجام دهند. در برخی از ماهیان گاهی در قسمت داخلی کمانهای آبشش ها ، فیلتر های دندانه مانندی وجود دارد که برای گرفتن و جدا ساختن مواد غذایی از آب به کار می روند. در گروهی از ماهیان که به آنها ( دو تنفسی ) می گویند تنفس مشابه مهره داران هوازی انجام می گردد . این ماهیان به جای آبشش دارای نوعی ریه هستند و برای تنفس مرتبا به سطح آب آمده و از اکسیژن هوا استفاده می نمایند. در برخی دیگر از انواع ماهیان , علاوه بر آبشش ها ، اعضا کمکی تنفس وجود دارند که در هنگام کم شدن اکسیژن محلول در آب و یا در مواقعی که ماهی به عللی خارج از آب قرار می گیرد ، میتواند با کمک این اعضا از اکسیژن هوا استفاده نماید. این اعضای در ماهیان مختلف در داخل دهان ، داخل دستگاه گوارش و کیسه شنا قرار دارند.

–    دستگاه تولید مثل
غدد تولید مثل ماهی ماده را تخمدان و غدد تولید مثل ماهی نر را بیضه و یا تستیکول می نامند. در برخی از انواع ماهیان ممکن است در یک فرد هر دو غده وجود داشته باشد که به آن اصطلاحا دو جنسی یا هرمافرودیت می گویند ( مانند عده ای از گونه های ماهی باس دریایی ). در برخی دیگر از ماهیان ممکن است تغییر جنسیت مشاهده گردد. برای مثال برخی از ماهیان طلایی نر با افزایش سن تبدیل به ماهی ماده می گردند.
الف) تخمدانها
تخمدانها معمولا دراز هستند ولی گاهی ممکن است کوتاه باشند. اندازه آنها بستگی به میزان رسیدگی جنسی ماهیان دارد. در مواقعی که تخمدان ها کاملا رسیده اند حتمی ممکن است تا ۷۰ درصد وزن بدن ماهی را تشکیل دهند. رنگ تخمدان ها بسته به نوع ماهی وحتی افراد هر گونه تا حدودی متفاوت است. در ماهیان جوان متمایل به سفید یا متمایل به سبز و در ماهیان بزگتر زرد یا طلایی می باشد. تعداد تخم در ماهیان مختلف ، متفاوت می باشد ، از یک عدد در هر تخمدان تا چندین میلیون عدد در هر ماهی ماده فرق می کند.
ب) بیضه ها
بیضه های ماهیان نیز داخلی و دراز می باشند. تعداد آنها معمولا دو عدد است اما در برخی از گونه ها ابتدا ۲ تا بوده ولی بعدا یکی می شود. اندازه و رنگ آنها در مراحل مختلف رسیدگی فرق و اکثرا سفید می باشد. وزن آنها ممکن است تا ۱۲ درصد وزن ماهی نر برسد

–    دستگاه گوارش
دستگاه گوارش ماهی از دهان شروع و به مخرج ختم می شود. بعداز دهان که معمولا دارای دندانهای آرواره ای است ، حفره دهان وجود دارد. در برخی از ماهیان در این قسمت بر روی زبان و در سقف دهان دندانهایی دیده می شود ( استئو گلو سیده ). گلو بعد از حفره دهانی قرار داشته و در برخی از گونه ها دندانهایی گلویی که معمولا به صورت آسیاب کار می کند در این قسمت قرار دارند. ارتباط دهان و آبشش ها نیز در انجا انجام می گیرد. پس از گلو ،  مری و سپس معده قرار دارد. در مدخل روده دریچه پیلوری و یک سکوم کوتاه که به معده وصل می شود قرار می گیرد. روده که محل اصلی جذب غذاست بعد از معده قرار داشته و به مخرج ختم می گردد. دستگاه گوارشی ماهیان و بخصوص دندانها در گونه های مختلف ماهی بسته به طبیعت غذایی آنها فرق می کند.

–    دستگاه دفعی
کلیه های قهوه ای رنگ ، دراز و فشرده ماهیان ، روی کیسه شنا و زیر مهره ها قرار دارند. وقتی تمام اعضا داخل بدن ماهی برای طبخ خارج می شوند ، کلیه ها به رنگ قهوه ای و به صورت خون مرده روی مهره ها دیده می شوند . کلیه ها مواد دفعی را از خون گرفته و به وسیله یک میزنای از هر کلیه آن را به مثانه و از آنجا به وسیله لوله باریکی به مخرج تناسلی می ریزند.

–    دستگاه عصبی
ماهیان استخوانی دارای مغز کوچک و کوتاهی می باشند. لب های بویایی و نیمکره های مغز و ومغز وسطی کوچکند ولی مخچه نسبتا بزرگ است . اعصاب مخچه ای ۱۰ زوج می باشند. نخاع شوکی از داخل مهره ها عبور کرده و از هر مهره یک زوج نخاعی خارج می شود

–    کیسه شنا
کیسه شنا که به آن کیسه گاز هم می گویند عضو اصلی کنترل فشار آب و حفظ تعادل ماهی می باشد. اگر چه در برخی از ماهیان کیسه شنا وجود ندارد ، با وجود این در ماهیان استخوانی این کیسه به حداکثر تکامل خود رسیده و در برخی از ماهیان علاوه بر کار های فوق ، به صورت عضو کمکی تنفسی و نیز تولید صوت عمل می نماید.
وزن مخصوص ماهی از وزن مخصوص  آب بیشتر بوده ، بنا براین اگر ماهی شنا نکند به ته آب فرو می رود . ماهی برای حفظ تعادل خود باید همواره شنا کند و انرژی زیادی برای این منظور صرف نماید . برای جلو گیری از انرژی زیاد ، ماهی با روش فیزیولوژیک خاصی می تواند با افزودن هوای داخل کیسه شنا ، خود را  سبک تر کرده و در عمق دلخواه نگهداشته و یا با کاهش حجم گاز آن ،  خود را به عمق مورد نظر برساند.

–    رنگ آمیزی ماهیان
رنگ بدن ماهیان در اثر وجود پیگمان ها یا رنگدانه های داخل پوست بدن آنها بوجود می آید. اگر در بدن ماهی رنگدانه ها وجود نداشته باشند ، بدن آنها معمولا بی رنگ و گاهی شیشه ای می باشد. این نوع رنگ بخصوص در بچه ماهیان که هنوز بخصوص در بچه ماهیان که هنوز رنگدانه ها در پوستشان تشکیل نشده است دیده می شود. اگر همه رنگدانه ها یکنواخت باشند ، رنگ بدن ماهی هم تشکیل نشده است ، دیده می شود. اگر همه رنگدانه ها یکنواخت باشند ، رنگ بدن ماهی هم یکنواخت است. برای مثال می توان از رنگ یکنواخت برخی از ماهیان قرمز یا ماهیان طلایی یا ماهی مولی سیاه نام برد. اگر رنگدانه ها متنوع باشند ، رنگ بدن ماهی هم یکنواخت نخواهد بود. برخی از ماهیان مانند پرنگان دارای رنگ آمیزی بسیار  زیبایی می باشند  که دارای ریشه ژنتیکی می باشد.


درس قبلی : شناخت بدن ماهی – بخش اول

درس بعدی:نصب و راه اندازی آکواریوم

.

به این پست امتیاز دهید.
شناخت بدن ماهی – بخش دوم
۵ از ۲ رای

 

بازدید : 1,888 بازدید بار دسته بندی : پرورش ماهیان زینتی تاريخ : ۲۰ آذر ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: