ای دام شناخت بدن ماهی - بخش اول - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

شناخت بدن ماهی – بخش اول

شناخت بدن ماهی

 

از آنجا که برای شناسایی ماهیان لازم است، علاقه مندان به نگهداری ماهیان تزیینی ، مختصری آکاهی در مورد شناخت بدن ماهی و اختصاصات تشریحی آن ها داشته باشند ، لذا در این مطلب به طور خلاصه به شرح پاره ای از این اختصاصات می پردازیم :

 

شکل بدن 

به طور کلی شکل بدن ماهیان دوکی شکل و برش عرضی آن ها بیضی شکل است. با وجود این شکل عمومی برخی از ماهیان ممکن است کروی، مارمانند ، نخ مانند ، نواری ، پهن کشیده وغیره باشد.

پوشش بدن

بدن ماهیان از پوست نسبتا سختی پوشیده شده است که گاهی جدا کردن آن مشکل می باشد. این پوست در داخل سوراخ های بدن ماهی نیز نفوذ کرده و روی کره چشم را هم می پوشاند. قسمتی ار آن که روی چشم قرار می گیرد دارای رنگ شفاف می باشد. فلس ها که در واقع حفاظت پوست ، عضلات و اعضای داخلی بدن را به عهده دارند ، در داخل پوست قرار دارند . اندازه فلسها از حد میکروسکوپی تا اندازه یک سکه دو ریالی یا بزرگتر متفاوت است. تعداد فلسهای روی یک ردیف گرد دور بدن و همچنین تعداد فلسهای روی خط جانبی ماهیان یک گونه معمولا مساوی بوده و اکثرا در طبقه بندی ماهیان نیز از آن استفاده می شود. از نظر رنگ آمیزی نیز ماهیان متغیر بوده و ممکن است بی رنگ ، ساده و یا رنگین باشند.

زوائد بدن

بدن ماهی

باله ها که وسیله حرکت ماهیان در جهات مختلف می باشند زوائد اصلی بدن آنها را تشکیل می دهند. از نظر تعداد ، باله های یک ماهی به فرد و زوح تقسیم می شود. باله های سینه ای و شکمی جز باله های زوج و باله های پشتی ، مخرجی و دمی جزء باله های فرد محسوب می شوند.

باله چربی که معمولا در برخی از ماهیان مانند ماهیان آزاد و قزل آلا و بیشتر کاراسین ها و نیز برخی از گربه ماهیان دیده می شود ، باله فردی است که از نظر ساختمانی با باله های دیگر فرق می کند( فاقد شعاع است ). برخی از ماهیان ممکن است فاقد یک یا تعدادی از باله ها بوده وگاهی ممکن است تعداد باله های پشتی از یک عدد بیشتر باشد. در هر حال این باله ها هرگز مانند باله های زوج قرینه نیستند.

سوراخ های بدن

سوراخ های بدن ماهی عبارتند از : دهان ، آبشش ها ، چشم ها و مخرج. همانطور که قبلا گفته شد لایه ای از پوست شفاف روی چشم ها را می پوشاند . معمولا در هر طرف سر ماهی یک یا دو سوراخ حسی وجود دارد که تا حدی کاربینی را انجام می دهند.

خط جانبی

اکثر ماهیان درطرفین بدن دارای خطی به نام جانبی می باشند که با ساختمان خاصی که دارند می توانند برخی از اختصاصات آب مانند شوری ، جریان آب و درجه حرارات را حس نمایند. در برخی از ماهیان سیستم خاصی بین خط جانبی و گوش داخلی به وجود می آید که باعث افزایش توانایی حسی ماهی می گردد. خطوط جانبی در برخی از ماهیان در هر طرف ۲ عدد بوده و در برخی دیگر ممکن است اصلا وجود نداشته باشند.

گردش خون

گردش خون ماهی

گردش خون ماهی توسط قلب و رگ ها انجام می گیرد. قلب ماهی دارای یک بطن و یک دهلیز و یک سینوس در ابتدای دهلیز به نام سینوس سیاهرگی می باشد. قلب به صورت یک پمپ عمل کرده و خون را به جلو و به طرف آبشش ها برای تبادلات گازی یعنی گرفتن اکسیژن و پس دادن گاز کربنبک می فرستد. خون سیاهرگی پس از ورود به سینوس وارد دهلیز شده و از آنجا به بطن عضلاتی رفته و سپس از طریق مخروط آئورتی و ۴ سرخرگ آبششی و جهت تبادلات گازی ، وارد آبشش ها می شود . از آبشش ها خون به وسیله سیاهرگ های مخصوص وارد آئورت پشتی شده و از آنجا به تمام بدن توزیع می گردد. خون تیره به وسیله ۴ سیاهرگ که دو عدد از جلو و دو عدد ازپشت می آید ، و یک سیاهرگ که خون دستگاه گوارش را از کبد می آورد ، به قلب بازگشت داده می شود.


 

درس قبلی: انواع ماهی ها

درس بعدی: شناخت بدن ماهی – بخش دوم

به این پست امتیاز دهید.
شناخت بدن ماهی – بخش اول
۴٫۶۷ از ۳ رای

 

بازدید : 3,786 بازدید بار دسته بندی : پرورش ماهیان زینتی تاريخ : ۲۴ آبان ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: