ای دام سقط جنین گوسفند - پیشگیری و درمان - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سقط جنین گوسفند

سقط جنین گوسفند عارضه ای است که دام ماده قادر به نگهداری جنین نبوده و ان را از بدن دفع می نماید و در این ارتباط عوامل عفونی و غیر عفونی می توانند مننجر به سقط جنین گردند .

شیوع سقط جنین هایی که تا ۳ هفته اول آبستنی رخ می دهند اغلب به دلیل کمبودهای مواد غذایی و یا ناشی از استرس است که معمولاً‌تا میزان ۲۵ درصد می رسد سقط جنین هایی که بیش از میزان ۵/۱ الی ۲ و حتی ۵ درصد عادی بوده و چنانچه این میزان به حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد برسد و اقدام بهداشتی لازم در مورد آن صورت نگیرد می تواند تا میزان   ۸۰ درصد پیشرفت نماید که از این نظر باعث خسارات اقتصادی و بهداشتی در دامداری می گردد. در این مطلب به اقداماتی که جهت پیشگیری و درمان این عارضه باید انجام شود اشاره می کنیم.

سرفصل های این مطلب:

اقداماتی که قبل از مواجه با سقط جنین گوسفند باید انجام داد:

الف ) اقدامات بهداشتی و مدیریتی

ب ) اقدامات دارویی

اقداماتی که در زمان مواجه شدن با سقط جنین گوسفند باید انجام داد:

الف ) اقدمات دارویی

ب ) اقدامات بهداشتی و مدیریتی

ج ) ارسال نمونه به آزمایشگاه


اقداماتی که قبل از مواجه با سقط جنین گوسفند باید انجام داد:

الف ) اقدامات بهداشتی و مدیریتی:

– جلوگیری از دسترسی جوندگان ، گربه ها و پرندگان به علوفه انبار شده ، آخور و آبشخورها.  آبخوری باید دارای ارتفاع باشد تا در دسترس گربه ها قرار نگیرد و تا حد امکان غذای حیوان باید در جایی دور از دسترس گربه ها نگه داری شود.
جوندگان مانند موش ، حیوانات وحشی و پرندگان به خصوص کبوتر و گنجشک می توانند حامل عواملی از سقط باشند. این حیوانات عامل های سقط را از طریق ادرار و فضله دفع و در محیط پخش می کنند. می توانید برای جلوگیری از ورود این حیوانات ، از توری برای پنجره ها استفاده کنید.
– باید مراقبت نمود که گربه ها مدفوعشان را در غذا و بستر دام ها دفن نکنند.  فراهم آوردن جعبه ای حاوی خاک برای گربه ها جهت دفع مدفوع در انبار علوفه ، میتواند از آلوده شدن غذای دام جلوگیری کند.
– نباید غذاهای انبار شده را به میش های آبستن داد و یا اینکه از دادن قسمت های سطحی علوفه های انبار شده به این دام های آبستن خود داری شود.
– لاشه های آلوده یا مشکوک باید به گونه ای از بین برده شوند، که گوشتخواران به آن ها دسترسی نداشته باشند، تا از انتقال بیماری به گربه ها و سایر حیوانات جلوگیری به عمل آید.  

– از دادن ضمائم و بافت های دام ذبح شده به گربه باید خود داری شود.
– تا حد امکان باید گله را محدود کرد و از خرید دام های مشکوک جلوگیری نمود.
– گاوها و گوسفندان باید از یکدیگر جدا نگهداری شوند و غذاخوری و آبخوری مشترک نداشته باشند.
– گاوها نباید در نزدیکی گوسفندهای آبستن باشند و نباید دارای مرتع مشترک با آن ها باشند.
– کنترل کنه ها و انجام اقدامات بهداشتی محیطی
– کودهای دامداری باید قبل از جابه جایی و استفاده در امورات کشاورزی، بوسیله آهک یا کلسیم سیانید ٠/۴ درصد عمل آوری شوند.
– هنگام برگشت گله از صحرا، داخل آغل خوراک قرار ندهید.  فشار و ضربه به شکم میش باعث سقط میشود. وقتی گله از چرا بر میگردد اگر در داخل آغل خوراک وجود داشته باشد، گوسفندان برای رفتن به داخل عجله می کنند و به هم فشار می آورند. حالا اگر در خانه و در آغل کوچک هم باشد که وضع بد تر شده و فشار بیشتر می شود. برای حل این موضوع بهتر است مقدار کمی خوراک را درون حیاط و در یک آخور قرار دهید و گروه گروه گوسفندان را وارد آغل کنید. توجه کنید که هر دفعه آخور بیرون را باید تمیز کنید که باعث جمع شدن حیوانات و پرندگان نشود.

وقتی آخورها بیرون قرار دارند، اگر مراقب نباشید، پرنده ها مانند کبوتر و گنجشک و مرغ های داخل خانه برای برداشتن دانه ها به درون آخور می روند. پرنده ها در حین خوردن دانه ها روی آن ها فضله دفع می کنند. بعضی از عوامل عفونی سقط درون فضله ی پرنده ها وجود دارد. گوسفندان با خوردن خوراک آلوده به فضله ی پرنده ها دچار بیماری شده و سقط میکنند.  

اگر به تازگی قصد ساختن جایگاه دارید، تا حد امکان درب عریضی برای آن انتخاب کنید تا دیگر دچار این مشکل نشوید. راه حل دیگر این مسئله این است که فردی در جلوی گله قرار گیرد و گوسفندان را گروه گروه تقسیم کند و به داخل بفرستد.

– دام های تازه خریداری شده را به مدت یک هفته در گله وارد نکنید و آن ها را در گوشه ای جدا از سایرین نگهداری کنید.
– زمانی که دام آبستن در گله دارید، یا دام تازه نخرید و یا اینکه تا پایان آبستنی، دام های تازه خریداری شده را دور از گله نگهداری کنید.  گاهی دام تازه خریداری شده به عامل سقط مقاوم شده است . یعنی با اینکه عامل را در بدن خود دارد و آن را در محیط پخش هم می کند، اما خودش بیمار نمی شود. این دام ها پس از ورود به گله باعث سقط به خصوص در شکم اولی ها می شوند.
– در انبار کردن جو و علوفه ی خشک بسیار دقت کنید. کپک زدگی باعث سقط می شود.  بعد از چیدن یونجه آن ها را بلافاصله انبار نکنید. اجازه دهید یکی دو روز یونجه های چیده شده در همان مکان روی زمین آفتاب بخورند و کمی خشک شوند، بعد آن ها را انبار کنید.
– علوفه ها را روی زمین نریزید. آن ها را در آخور قرار دهید تا دام ها بخورند.
– دام های آبستن را به خصوص در ۶ هفته ی آخر، جا به جا نکنید.  

ب ) اقدامات دارویی:

ادامه مطلب مخصوص اعضای ویژه

[vip-members]

– حضور آجر معدنی در آخورها به صورت مداوم
– رعایت دقیق برنامه ضدانگل  – البته قبل از استفاده از داروها برای دام های آبستن ، بروشور را به دقت نگاه کنید. برخی از داروها برای دام های آبستن در تمام طول آبستنی یا بخشی از آن ممنوعیت مصرف دارند. این مکمل ویتامینی را به مقداری که روی جعبه ی دارو نوشته شده است ، به میش های آبستن تزریق کنید.
– تزریق ویتامین ای- سلنیوم به میزان ١ سی سی، ۴ هفته قبل از زایمان به صورت زیر جلدی به میش
– تزریق ٠/١ سی سی به ازاء هر کیلوگرم وزن بره ، ویتامین ای – سلنیوم به صورت زیر جلدی به بره
– انجام کامل برنامه ی واکسیناسیون  

اقداماتی که در زمان مواجه شدن با سقط جنین گوسفند باید انجام داد:

الف ) اقدمات دارویی:

به محض دیدن اولین مورد سقط در گله ، دام سقط کرده را از سایرین جدا کنید و برای اینکه سایر میش های آبستن سقط نکنند، بر طبق یکی از راه های زیر، به میش های آبستن دارو بدهید:  

– برای تزریق به هر کدام از دام ها میتوان از اکسی تتراسیکلین طولانی اثر ٢٠ درصد با میزان ۵ سی سی به صورت داخل عضلانی، هر ١۴-١٠ روز تا پایان آبستنی استفاده کرد.
– در شرایطی که توان انجام روش درمانی بالا وجود ندارد و یا به هر دلیل نمی  توان تزریق های متوالی انجام داد، روش دیگری توصیه شده که بدین صورت میباشد:
یک بار تزریق اکسی تتراسیکلین طولانی اثر در ٨-۶ هفته قبل از زایمان و یک تزریق ٣ هفته بعد از زایمان .

ب ) اقدامات بهداشتی و مدیریتی:  

– جداسازی دام های سقط کرده از سایرین حداقل به مدت ١ هفته
بنابراین ، لازم است دام های سقط کرده را تا پایان رفع ترشحات از سایر دام ها جدا نگهداری کنید.
– از میش های سقط کرده به عنوان مادران شیرده برای سایر بره ها و حتی بره های مادر مرده استفاده نکنید.
– جمع کردن سریع جنین و جفت سقط شده .  زیرا اگر جنین روی زمین بماند، سایر دام ها آن را بو می کنند و لیس می زنند و خود به بیماری و سقط دچار می شوند.
– دفن عمیق جنین های سقط شده ، جفت ، مایعات آلوده رحمی و بسترهای آلوده شده با ترشحات زایمانی یا انداختن آن ها داخل چاه اصلی دستشویی.  جنین سقط شده و ترشحات را میتوان در این چاه انداخت .
*هیچ وقت جنین مرده را به سگ ندهید. سگ ها با خوردن این جنین ، عامل بیماری را خیلی سریع در بین گله ها پخش می کنند.
– جنین و جفت سقط شده را سریعاً با دستکش و یا پلاستیک از روی زمین جمع آوری کنید و با دست خالی به آن ها دست نزنید.
*بسیاری از عوامل سقط میتوانند در انسان بیماری ایجاد کنند. برخی از این عوامل حتی باعث سقط در خانم های باردار می شوند. بنابراین ، به هیچ عنوان بدون دستکش نباید جنین و جفت سقط شده را برداشت .
*توصیه میشود خانم های باردار با دام آبستن و دام های سقطی سر و کار نداشته باشند.  

– روی زمینی که آلوده به جفت ، جنین و مایعات سقطی است کمی نفت یا بنزین بریزید و آن را آتش بزنید.  

ارسال نمونه به آزمایشگاه :

تشخیص قطعی عامل سقط در آزمایشگاه صورت میگیرد. با تشخیص قطعی، میتوانید برنامه ی کنترلی و درمانی مناسب را در همان سال و سال های آینده برای گله ی خود به کار گیرید.
بنابراین ، ارسال نمونه به آزمایشگاه جهت تشخیص عامل اصلی سقط بسیار ضروری است .
به محض دیدن جنین و جفت سقط شده آن ها را با دستکش و رعایت بهداشت در کیسه ی پلاستیکی قرار داده و در کنار یخ به آزمایشگاه منتقل کنید.
یک بطری کوچک آب یخ زده را در کنار نمونه ها و خارج از پلاستیکی که جفت و جنین تازه در آن هستند، قرار دهید. با این کار هم نمونه ها سرد میمانند و هم خیس نمی شوند.
دقت کنید که نمونه ها باید تازه باشند.
نمونه های مورد نیاز جنین و جفت سقط شده هستند.

[/vip-members]

 


درس قبلی – آلودگی های انگلی

درس بعدی – بیماری لنگش در گوسفندان

 

.

به این پست امتیاز دهید.
سقط جنین گوسفند – پیشگیری و درمان
۴٫۱ از ۱۰ رای

 

بازدید : 12,179 بازدید بار دسته بندی : آموزش های تخصصی ، پرورش گوسفند تاريخ : ۲۴ مهر ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: