ای دام راهنمای انتخاب و پرورش بوقلمون - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

راهنمای پرورش بوقلمون

بوقلمون ها می توانند علاوه بر سرگرمی در یک مزرعه کوچک سود آور نیز باشند. آنها معمولا برای تولید گوشت پرورش  داده می شوند، البته بعضی از مردم دوست دارند یک “تام” (یک بوقلمون نر بالغ) را به عنوان یک حیوان خانگی نگه دارند. قبل از تصمیم به اضافه کردن بوقلمون به مزرعه خود، ای دام اصول اولیه برای پرورش بوقلمون را به شما خواهد گفت.

 

آیا بوقلمون پرورش بدهم؟

این قطعا اولین سوالی است که باید از خودتان بپرسید. آیا پرورش بوقلمون برای مکان شما مناسب است؟ اگر شما مرغ و خروس خانگی را برای تولید تخم مرغ یا گوشت پرورش می دهید، بوقلمون ها مشابه آنها هستند – اما آنها نیاز به کمی توجه بیشتر دارند، به ویژه بوقلمون های جوان. آنها همچنین با انسان بسیار اجتماعی هستند، حتی خیلی بیشتر از مرغ و خروس ها، بنابراین شما باید توجه داشته باشید که هر روز به این پرندگان سر بزنید و زمانی را با آنها سپری کنید.

بوقلمون سفید

 

انتخاب یک نژاد مناسب

بوقلمون های سفید سینه پهن از سویه های جدید بوقلمون های گوشتی هستند و همان هایی هستندکه گوشت شان در اغلب سوپرمارکت ها فروخته می شود. حتی همین  سویه را اگر به صورت خانگی و سنتی پرورش دهید دارای طعم بهتری نسبت به آنهایی که به صورت صنعتی پرورش داده می شوند، خواهند بود. سویه های استاندارد برنزی و سفید هلندی بیشتر از سایر گونه ها برای تولید گوشت پرورش داده می شوند.

سویه های سینه پهن سفید و برنزی از نژاد های طبیعی نیستند و فقط سویه های تجاری غیراستاندارد جهت تولید گوشت هستند. در حالی که استاندارد برنزی و سفید هلندی دارای اصالت بیشتری هستند. نژادهای بوربن قرمز و ناراگنست هرچند جثه متوسطی دارند اما نسبت به آفات و بیماری ها مقاوت بهتری از خود نشان می دهند. نژاد رویال پالم هم دارای جثه کوچکتری هستند ولی دارای زیبایی خاصی بوده و اغلب برای تولید گوشت استفاده نمی شوند.

بوقلمون برنزی

 

پرورش بوقلمون های جوان (پولت)

معمولا باید پرورش بوقلمون را با تهیه جوجه های جوان یا پولت در فصل بهار آغاز کرد. و باید یک فضایی را مانند آنچه که برای مرغ و خروس در نظر می گیرند، مهیا کرد. برای شروع کار باید دمای این فضا را برای هفته اول پرورش بین 32 تا 37 درجه سانتیگراد تنظیم کرد و سپس هفته ای 2 درجه این دما را کاهش داد.

قفس بوقلمون

 

فضای نگهداری از بوقلمون ها

تقریبا برای هر 10 بوقلمون یک فضای 20 مترمربعی فنس کشی شده کفایت می کند. در صورت امکان بستر چمن نیز بسیار مورد پسند بوقلمون هاست. به طور کلی مکان نگهداری بوقلمون ها مانند مکان پرورش مرغ و خروس ها می باشد اما با مقیاسی بزرگتر.

 

تغذیه بوقلمون ها

به طور معمول برای هر 10 بوقلمون روزانه به حداقل 8 تا 10 لیتر آب نیاز است که می تواند در یک آبخوری ساده پایه بلند در اختیار بوقلمون ها قرار بگیرد.

هر بوقلمون هم تا زمان بلوغ تقریبا به نیم کیلو خوراک در روز نیاز دارد که می توان آن در دانخوری های ساده  و به صورت مشترک در اختیار بوقلمون ها قرار داد.

تغذیه بوقلمون

 

پیشگیری از مشکلات و بیماری های بوقلمون

یادگیری نحوه جلوگیری از مشکلات بهداشتی قبل از اینکه بوجود آیند کار سختی نیست.  با بستر تمیز، قفس و لانه های استاندارد و تمیز و آب  و غذای پاک و تمیز به راحتی می توان به پرورش بوقلمون پرداخت. با این حال، گاهی اوقات اتفاقاتی پیش می آید که باید بدانید چگونه با آنها مقابله کنید.

اطمینان حاصل کنید که فضای کافی در اختیار بوقلمون ها هست و تراکم زیاد نباشد. و هیچگاه بوقلمون ها را در کنار مرغ و خروس ها نگهداری نکنید. از تهویه مناسب فضای نگهداری اطمینان حاصل کنید و در مقابل حیوانات شکارچی مثل روباه و … نیز پرندگان خود را محافظت کنید.

پرورش بوقلمون

 

فرآوری و فروش بوقلمون ها

اگر بوقلمون گوشتی پرورش می دهید بالاخره زمان کشتار فرا خواهد رسید و شما می توانید مانند مرغ و خروس آنها را سلاخی کنید و باید دقت کنید که قیف کشتار به اندازه کافی بزرگ باشد.

اگر قصد توسعه گله خود را دارید برای هر 10 بوقلمون ماده، یک بوقلمون بالغ نر در نظر بگیرید و در فصا بهار گله شما به طور طبیعی افزایش خواهد یافت و می توانید بوقلمون های مازاد خود را به صورت یک نر و دو ماده به دیگران بفروشید.

پرورش بوقلمون

شما هم اگر تجربه پرورش بوقلمون دارید در قسمت دیدگاه کاربران در زیر همین پست بنویسید

 

بازدید : 4,018 بازدید بار دسته بندی : پرورش بوقلمون تاريخ : 23 آوریل 2018 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.