ای دام بیماری کچلی گاو - از بیماری های قارچی - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بیماری کچلی گاو

بیماری کچلی گاو
شناخت بیماری کچلی گاو

در بروز این بیماری قارچی ، تریکوفیتون وروکوزوم از همه شایع تر می باشد. انتقال این بیماری بصورت افقی و در اثر تماس می باشد. در این بیماری دلمه دایره ای شکل ضخیم و برجسته ای به رنگ سفید مایل به خاکستری در روی پوست ایجاد می شود. اقدام روش های بهداشتی در گله و جداسازی دام بیمار، تغذیه مناسب بویژه پروتئین جیره و افزودن ویتامین A به جیره در پیشگیری از بیماری می تواند کمک کننده باشد.

 

علت بیماری کچلی گاو

کچلی در نتیجه هجوم قارچ هایی از گروه درماتوفیت ها به قسمت های شاخی بافت اپیدرم و یا پوشش خارجی ( مو و پشم ) ایجاد می شود. تریکوفیتون وروکوزوم ، تریکوفیتون منتاگروفیتس و … در گاو باعث ایجاد بیماری می کنند. تریکوفیتون وروکوزوم از همه شایع تر می باشد. این بیماری جزء بیماری های مشترک بین انسان و دام است. هوای گرم و مرطوب رشد قارچ ها را تسهیل می کند و تمامی این قارچ ها، هوازی مطلق می باشند و در صورت نبودن هوا نیز از بین می روند. PH قلیایی پوست باعث رشد سریع قارچ ها می شود.

 

انتقال و انتشار بیماری کچلی گاو

انتقال این بیماری بصورت افقی و در اثر تماس با جراحات جلدی یا مواد آلوده به آنها صورت می گیرد.

 

سن ابتلا به بیماری کچلی گاو

گوساله ها بیشتر از گاو های بالغ مبتلا می شوند. بهبود خودبخودی اغلب در گوساله ها پس از ۴ ماه انجام می گیرد که این امر بستگی به تغذیه حیوان دارد

 

نشانه های بالینی بیماری کچلی گاو

دلمه دایره ای شکل ضخیم و برجسته ای به رنگ سفید مایل به خاکستری در روی پوست ایجاد می شود. (تمام قارچ های کچلی، هوازی مطلقند و در صورت فقدان هوا از بین می روند. بدین جهت قارچ های موجود در زیر قشر و در مرکز جراحات بزودی می میرند و فقط قارچ های اطراف جراحات باقی می مانند و از اطراف رشد می کنند، بدین جهت منظره حلقوی شکل را به وجود می آورند) در ابتدا سطح زیر دلمه ها مرطوب است و در جراحات کهنه تر دلمه ها کنده شده و از بین رفتن مو و وجود شوره تنها تظاهرات غیر عادی می باشند. این جراحات بیشتر در گاو های ماده و تلیسه ها در سینه و دست و پا و در گاو نر در بین دو فک دیده می شود. در گوساله ها در تمام بدن وجود دارد. جراحات خارش ندارند.

 

تشخیص تفریقی بیماری کچلی گاو

این بیماری به واسطه جراحات جلدی باید از کمبود روی ارثی و انگل جرب ( آلودگی باسار گوتپس و یا پزوروتپس ) تفریق شود

 

تشخیص آزمایشگاهی بیماری کچلی گاو

آزمایش مستقیم حاشیه جراحات پوستی به وسیله کشت این مواد و کاوش هاگ و اشکال رشته ای قارچ صورت می گیرد. برداشت از جراحات پوستی طی تخریش باید پس از پاک کردن روغن هایی که در هنگام معالجه بکار می رود بوسیله اتر و یا الکل انجام گیرد. نمونه هایی که به آزمایشگاه ارسال می شود باید در پاکت بسته بندی شود.

 

نشانه های کالبدگشایی

این بیماری بطور معمول باعث مرگ و تلفات نمی شود.

 

پیشگیری از بیماری کچلی گاو

اقدام روش های بهداشتی در گله و جدا سازی دام بیمار، تغذیه مناسب بویژه پروتئین جیره و افزودن ویتامین A به جیره در پیشگیری از بیماری می تواند کمک کننده باشد.
جلوگیری از ورود دام های آلوده به گله های پاک و کاهش تراکم گله بویژه در زمستان نیز موثر  است.

 

درمان بیماری کچلی گاو

درمان به صورت موضعی و عمومی انجام می گیرد. به درمان عمومی هنگامی می پردازیم که جراحات بیماری در تمام بدن پراکنده شده باشد. در روش موضعی باید ابتدا دلمه ها را طی تخریش برداشته ( با استفاده از برس ) و بعد از دارو های ضد قارچ نظیر پماد های ضد قارچ استفاده کرد.


بیماری بعدی:

 

.

به این پست امتیاز دهید.
بیماری کچلی گاو – از بیماری های قارچی
۴٫۳۳ از ۱۵ رای

 

بازدید : 9,976 بازدید بار دسته بندی : پرورش گاو تاريخ : ۲۷ دی ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: