ای دام بیماری مرزی در گوسفند - شناخت و پیشگیری - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بیماری مرزی در گوسفند

بیماری مرزی در گوسفند

بیماری مرزی یک بیماری ویروسی در گوسفند و بز است که همراه سقط جنین، مومیایی شدن، مرده زایی، تولد بره های ضعیف و موهای غیر طبیعی و علائم عصبی مشخه بیماری به شکل مادرزادی یا از طريق ترشحات تنفسی، گوارشی، ادراری و رحمی منتقل می شود. ویروس جنین را از طریق جفت آلوده می نماید.

سبب شناسی بیماری مرزی در گوسفند

ویروس بیماری مرزی، اسهال ویروسی گاوان و وبای خوک دارای ارتباط مشترک پادگنی اند و متعلق به جنس پستی ویروس از خانواده فلاوی ویریده اند.

انتقال و انتشار بیماری مرزی در گوسفند

به دنبال خرید و ورود گوسفندان ناقل به گله، بیماری رخ میدهد. گوسفندان ناقل ویروس را از طريق ترشحات بینی، بزاق، ادرار و مدفوع در محیط می پراکنند. ویروس بیماری مرزی همچنین در جفت و مایعات فتوس در زمان تولد برههای ناقل وجود دارد. جنین سقط شده بواسطه ابتلا در اوایل آبستنی نیز، ویروس را به محیط دفع می کند. گوساله های ناقل مبتلا به BVD نیز می توانند گوسفندان را مبتلا کنند. لذا در کشورهایی که گاو و گوسفندان آبستن در ماه های سرد سال در کنار هم در آغل نگهداری می شوند احتمال انتقال عفونت وجود دارد. همه گیری بیماری در نتیجه واکسیناسیون بزهای آبستن نیز رخ داده است. تماس مستقیم، راه خوراکی و راه ملتحمه از دیگر راههای انتقال بیماری مرزی است.

سن ابتلا به بیماری مرزی در گوسفند

بیماری بیشتر در بره ها و بزغاله ها رخ می دهد و گوسفندان مسن تر در گله ایمن می باشند.

نشانه های بالینی بیماری مرزی در گوسفند

در میش های آلوده نشانه غالب، سقط و مومیایی شدن جنین است، ایجاد بدشکلی های اسکلتی بصورت کاهش طول مهره Axis، رادیوس و تيبيا. پوشش خارجی دارای رشته های بلند مو و پشم مجعد است. لرزش های عضلانی در اندام های حرکتی خلفی و بیشتر در سر و گردن مشهود است که در موقع حرکت سبب عدم تعادل و عدم توانایی شیرخواری در بره می شود. این بره ها رشد کمی دارند. میزان ابتلا به ۳۵ درصد و مرگ و میر در ماه اول پس از تولد بسیار زیاد است. اختلالات عصبی بصورت چرخش و فشردن سر در نتیجه اختلالات مخچه.

تشخیص آزمایشگاهی بیماری مرزی در گوسفند

در تابلوی خونی حیوان مبتلا کاهش تعداد لمفوسیتها دیده می شود. از اليزا و PCR برای تشخیص بیماری مرزی می توان استفاده کرد. کشت ویروس از کوتیلودونها هم انجام میشود.

نشانه های کالبد گشایی بیماری مرزی در گوسفند

پوشش مویی غیر طبیعی، کاهش اندازه مغز و نخاع، دیسپلازی مخچه، کاهش میزان میلین مغز و هیدرآنسفالی.

پیشگیری از بیماری مرزی در گوسفند

جداسازی میش از گله های گاو. حذف بره های مبتلا که در زمان تولد غیر طبیعی اند. جلوگیری از ورود گوسفند عفونی به گله، شناسایی گوسفندان ناقل و حذف آنها از گله، واکسیناسیون گله حتی با واکسن BVD در کنترل بیماری مؤثر است.


درس قبلی – بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک

درس بعدی

 

بازدید : 5,721 بازدید بار دسته بندی : پرورش گوسفند تاريخ : 2 مارس 2018 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.