ای دام بیماری زبان آبی گوسفند - پیشگیری و درمان - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بیماری زبان آبی گوسفند

بیماری زبان آبی گوسفند

سرفصل های این مطلب:

 • تعریف بیماری
 • سبب شناسی
 • انتقال و انتشار
 • سن ابتلا
 • نشانه های بالینی
 • تشخییص تفریقی
 • تشخیص آزمایشگاهی
 • ویروس شناسی
 • نشانه های کالبلد گشایی
 • پیشگیری
 • درمان

تعریف بیماری زبان آبی گوسفند

عامل زبان آبی یک اربی ویروس از خانواده رئوویریده می باشد. این ویروس توسط حشرات منتقل شده و قادر است نشخوار کنندگان را آلوده سازد/ انتقال این بیماری توسط منی آلوده نیز صورت می گیرد. فرم کلاسک زبان آبی در گوسفند مشاهده می شود، در این فرم ابتدا تب ۴۲ درجه سانتی گراد مشاهده شده، سپس دهان و حفره های بینی پرخون شده، زبان و لب ها و آرواره ها متورم می شوند. ویروس ممکن است محل اتصال ما بین پا و سم را تحت تاثیر قرار داده و موجب پیدایش رنگ قرمز تیره یا بنفش درست در پوست بالای سم می شود. برای کنترل بیماری مبارزه با حشرات ناقل توصیه می شود.

.

سبب شناسی بیماری زبان آبی گوسفند

عامل زبان آبی یک اربی ویروس از خانواده رئوویریده می باشد. رئوویروس ها توسط دسته ای از حضرات به نام کولیکوئیدس منتقل می شود و قادر به آلوده کردن گاو، گوسفند، بز، گاو میش و نشخوار کنندگان وحشی است. بیماری بیشتر در اواخر تابستان که بند پایان فراوانترند شیوع دارد. گوسفند بیشتر تحت تاثیر بیماری قرار می گیرد.

.

انتقال و انتشار بیماری زبان آبی گوسفند

انتشار بیماری وابسته به انتشار ناقلین کولیکوئیدس است. ویروس عامل بیماری قادر به زنده ماندن در فرم لاوری پشه نیست و نتقال آن توسط حشره بالغ صورت می گیرد. انتقال عمودی و انتقال از طریق منی آلوده نیز می تواند موجب بیماری شود زیرا که در مرحله ویرمی بیماری ، ویروس به منی نیز را می یابد.

.
بیماری از راه های زیر به مناطق جدید انتقال پیدا می کند:

– ورود دام های آلوده
– انتقال حشرات از طریق یاد ها یا وسایل نقلیه
– اسپرم دام های آلوده

ویروس بیماری زبان آبی به مناطق جدید از طریق نقل و انتقال های دام های آلوده وارد خواهد شد اما تا هنگامی که تعداد حشرات ناقل زیاد نبوده و تعداد دام های حساس کافی نباشید نمی تواند زنده بماند. بیماری از راه تماس مستقیم یا غیر مستقیم دام ها انتقال نمی یابد و حضور حشره جهت انتقال بیماری ضروری اشت.

.

سن ابتلا به بیماری زبان آبی گوسفند

یک حساسیت وابسته به سن در مورد این بیماری در گوسفند دیده شده است. به طوری که در بعضی مناطق گوسفندان بالای ۳ سال بیشتر به بیماری مبتلا می شوند.

.

نشانه های بالینی بیماری زبان آبی گوسفند

ادامه مطلب مخصوص اعضای ویژه

[vip-members]

فرم کلاسیک زبان آبی در گوسفند مشاهده می شود. در این فرم ابتدا تب ۴۰٫۵ تا ۴۱ درجه سانتی گراد برای ۵-۶ روز مشاهده شده، سپس دهان و حفره های بینی پر خون شده زبان و لب ها و آرواره ها متورم می شوند. خروج ترشجات موکوسی چرکی و اغلب خون آلود بینی، حضور بزاق کف آلود در دهان دیده می شود.
زبان ممکن است زخمی و متورم شده و به علت سیانوزه حاصل از کمبود اکسیژن بنفش شود از این رو بیماری زبان آبی نامیده می شود. ممکن است بلع و تنفس به علات تورم سر مشکل شده باشد. جضور پرخونی و زخم در محل اتصال لب ها ، کام، اطراف معده و واژن.اسهال و اسهال خونی ممکن است رخ دهد. ویروس ممکن است محل اتصال مابین پا و سم را تحت تاثیر قرار داده و موجب پیدایش رنگ قرمز تیره یا بنفش درست در پوست بالای سم شود. مرگ ممکن است بعد ار ۷ روز، از ظهور اولین علامت بالینی اتفاق بیافتد. گوسفندان بهبود یافته ممکن است مبتلا به شکاف یا ترک سم و پوست پوزه شوند. گاهی پنومونی مشاهده شده و سقط جنین و بد شکلی تناسلی نیز از علائم دیگر بیماری است. تلفات بیماری متغیر بوده و تا ۳۰ درصد نیز می تواند برسد

.

تشخییص تفریقی بیماری زبان آبی گوسفند

زبان آبی بواسطه جراحات مخاطی در محوطه دهان و جراحات جلدی در ناحیه سم از بیماری هایی مثل تب برفکی ، طاعون نشخوار کنندگان کوچک و اکتیمای واگیر باید تفریق داده شود

.

تشخیص آزمایشگاهی بیماری زبان آبی گوسفند

سرم شناسی

۲ میلی لیتر سرم به صورت منجمد در لوله استریل به منظور آزمایش الیزا و آگار زل ایمونودیفوژن ( AGID ) به آزمایشگاه ارسال می شود.

هیستوپاتولوژی

نمونه ایی از قسمت های ضایعه دار دهان، شیردان، شریان ریوی، عضلات اسکلتی از ننواحی مختلف،قلب به صورت فیکس شده در فرمالین ۱۰ درصد بافره تهیه کرده و به آزمایشگاه ارسال می کنیم.

.

ویروس شناسی بیماری زبان آبی گوسفند

برای جدا سازی ویروس، نمونه خون هپارینه به مقدار ۵ میلی لیتر تهیه نموده و در دمای ۲ الی ۴ درجه به آزمایشگاه ارسال می کنیم. در تابلوی خونی حیوانات مبتلا به کاهش PCV ، در ابتدا کاهش تعداد لکوسیت ها و بدنبال آن افزایش تعداد لکوسیت ها را داریم.

.

نشانه های کالبلد گشایی بیماری زبان آبی گوسفند

بیشتر موارد مرگ و میر گوسفندان متعاقب پنومونی ثانویه اتفاق می افتد، بنابراین درگیری دوطرفه و شدید ریه ها از یافته های کالبلد گشایی است سایر یافته ها عبارت اند از :
ادم عمومی، خونریزی درقلب، تورم و نکروز در عضلات، بزرگ شدن گره های لنفاوی، احتقان و تورم در طحال و کبد، پرخونی و ادم شیردان

.

پیشگیری از بیماری زبان آبی گوسفند

سعی شود گوسفندان کمتر در معرض حشرات ناقل باشند. لذا هنگام افزایش فعالیت پشه ها ( به طور مثال در زمان غروب) باید گوسفندان در داخل دامداری نگهداری شوند و اطراف دامداری را سموم موثر سمپاشی کرد.
واکسن ها در هر منطقه باید دارای سویه ها و سروتیپ های همان محل باشند. واکسن ها میش آبستن به علت ایجاد جنین های غیر طبیعی استفاده نشود.
بهترین روش های کنترل بیماری برا اساس کنترل واکسیناسون است. اقدامات پیشگیرانه در جهت جلوگیری از ورد عفونت به گله های پاک. استفاده از اسپرم پاک در تلقیح مصنوعی را می توان تاکید کرد.

.

درمان بیماری زبان آبی گوسفند

هیچگونه درمانی برای بیماری وجود ندارد ولی به علت اینکه گوسفندان مبتلا بی اشتها هستند باید از طریق لوله معده غذا داده شده و یا تشویق به خوردن مواد غذایی نرم شون. داروهای گروه سولفانامیدها برای پیشگیری از پنومونی های ثانویه باکتریایی دام بکار برده شوند.

[/vip-members]


درس قبلی – بیماری تب شیر در گوسفند

درس بعدی – بیماری اکتیمای واگیر یا اورف

.

به این پست امتیاز دهید.
بیماری زبان آبی گوسفند – پیشگیری و درمان
۴ از ۵ رای

 

بازدید : 3,937 بازدید بار دسته بندی : پرورش گوسفند تاريخ : ۹ بهمن ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: