ای دام انواع شترمرغ - معرفی انواع گونه های شترمرغ - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

انواع شترمرغ

انواع شترمرغ

 

شترمرغ به عنوان بزرگترین پرنده جهان شناخته شده است. ارتفاع یک نر بالغ در حالت ایستاده  2/1 -2/7 متر است. معمولاً ماده ها کمی کوچکتر هستند. وزن شترمرغ بالغ با توجه به نژاد آن بین  86 تا  145کیلوگرم متغیر است.
اسم گونه این جانور  Struthio Camelus است که از واژه یونانی  Struthocamelous  مشتق شده و به عنوان شترمرغ معرفی شده است. اسـتفاده از واژه  Camelus که به معنی شتر می باشد به علت شباهتی است که این پرنده به شتر دارد از قبیل: ماهیچه های قوی پا، مژه های بلند چشم، اندازه بزرگ بدن و این که علفخوار است و در بیابان می تواند زنده بماند.
شترمرغ تنها گونه زنده از خانواده  Struthionidea است. دوازده گونه منقرض شده از  Struthio  براساس فسیلهای پیدا شده، شناسایی شده است. این گونه ها غالباً از گونه های امروزی بزرگتر بودند که تا  5 میلیون سال پیش می زیستند و در مناطق گستردهای از چین، هند و شرق اروپا و آفریقا گسترش یافته بودند

در طی قرن بیستم   5  گونه مختلف از شترمرغ معرفی شدند که عبارتند از:

– شترمرغ ماسائی:  (Struthio camelus massaicus)

شترمرغ ماسایی


که در شرق آفریقا یافت می شود و از مرکز کنیا تا جنوب غربی تانزانیا پراکندگی دارند. پوست عریان و گردن لخت پرنده نر صورتی رنگ است که در طی فصل جفتگیری قرمز رنگ می شود. پرهای دم این زیر گونه سفید هستند و به طور ناهماهنگی پرهای خاکی رنگ متمایل به قهوه ای در میان آن وجود دارد. یک حلقه پر سفید رنگ در روی گردن این زیر گونه وجود دارد

– شترمرغ سـومالی : Struthio camelus molybdophanes 

شترمرغ سومالی

گستردگی این زیرگونه در منطقه شمال شرقی کنیا و جنوب شرقی اتیوپی است و به راحتی از شترمرغ ماسائی قابل تشخیص است. این زیر گونه دارای پاهایی با رنگ پوست آبی و خاکستری هستند. پرهای خاکی رنگ در دم این زیرگونه وجود ندارد و پرهای دم سفید روشن هستند. حلقه سفید دور گردن نیز در شترمرغ سومالی وجود ندارد

– شترمرغ جنوب آفریقا : Struthio camelus australis

شترمزغ جنوب آفریقا

بیشتر در اطراف رود گینه زندگی می کنند. این نژاد نیز دارای گردن آبی رنگ است و به راحتی رام می شود.

– شترمرغ های شمال آفریقا : Struthio camelus camelus

شترمرغ شمال آفریقا

در بخش جنوبی صحرای بزرگ آفریقا و در بخشهائی از ساحل عاج و موریتانی تا اتیوپی پراکنش دارند. این زیرگونه بزرگترین نوع شترمرغ است و شباهت زیادی به شترمرغهای ماسائی دارد و گردن این نژاد صورتی روشن است.

– شترمرغهای عربی : Struthio camelus syriacus

شترمرغ عربی

در صحراهای عربی و کشورهای همسایه کشورمان می زیستند و در حال حاضر منقرض شده است.

گونه ای از شترمرغ نیز به نام شترمرغ کوتوله  (Struthio camelus spatzi  وجود دارد که به عنوان یک گونه باغ وحشی شناخته می شود و در منطفه ریودارو زندگی میکنند و تخمهای کوچکتری به نسبت سایر گونه ها می گذارند.

انواع شترمرغ – نژادهای تجاری و پرورشی
نژادهای تجاری و پرورشی  از سال  1775میلادی با شروع پرورش این پرندگان در مزارع آفریقای جنوبی به تدریج شکل گرفتند. در سال  1857میلادی در الجزایر نخستین مزرعه پرورشی این پرنده شکل گرفت و از سال  1863نیز فعالیتهایی در راستای اصلاح نژاد این پرنده در آفریقای جنوبی انجام شد. در سال  1867میلادی نیز اولین مزرعه تخصصی اصلاح نژاد شکل گرفت. با گذشت سالیان متوالی و از آمیختن نژادهای گوناگون سه نژاد تجاری با نام های گردن قرمز، گردن آبی و گردن سیاه آفریقای جنوبی به وجود آمد که هر یک مشخصات نژادی خاص خود را دارند که مشخصه های این نژادها به طور خلاصه ذکر می گردد.

 – نژاد گردن قرمز
این نژاد جثه بسیار بزرگی نسبت به سایر نژادهای تجاری دارد. پتانسیل تخمگذاری و جوجه درآوری در این نژاد کمتر است، دارای رفتار تهاجمی است و نگهداری و مهار آن مشکلتر است. جوجه های تولید شده از این نژاد در محیطهای پرورشی ماندگاری پایینتری دارند. سن بلوغ در این نژاد دیرتر است و در نتیجه دیرتر به تولید و بهره وری می رسد که این امر در سودآوری مزارع نقش به سزایی ایفا میکند. پوست بدن و گردن این پرنده صورتی کمرنگ است. عمده شترمرغهای پرورشی در قاره آمریکا از این نژاد هستند.

 – نژاد گردن آبی
این نژاد با نام گردن آبی زیمباوه ای نیز شناخته می شود که  بیشتر در کشور زیمباوه پرورش داده می شود. از شاخصه های اصلی این نژاد میتوان به بدن پهن و حجیم و گردن بلند همراه با قد کشیده اشاره کرد. فولیکول پر بر روی پوست در این نژاد گستردگی بیشتری دارد. این نژاد دارای راندمان تولید گوشت بالاتری است و رفتار آن قابل مدیریت است. این نژاد در مناطق سردسیر سازگاری بیشتری از خود نشان می دهد. کیفیت پر در این نژاد پایین است.

– نژاد گردن سیاه
نژاد گردن سیاه که حاصل  130سال تلاش اصلاح نژادی در کشور آفریقای جنوبی است از آمیخته گری دو زیر گونه استروتیو کاملوس کاملوس (شترمرغهای شمال آفریقا) و زیر گونه استروتیو کاملوس استرالیس (شترمرغ جنوب آفریقا) بدست آمده است که با نام سیاه آفریقایی نیز شناخته می شود. شترمرغ های گردن سیاه آفریقایی دارای گردن و قدی کوتاه هستند و بدن فشرده تری دارند. پرهای این نژاد دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و پوست آن نیز کیفیت مناسبی دارد. رنگ پر این نژاد تیره تر است و آرامتر از سایر نژادهای پرورشی هستند به طوری که امروزه بخش عمده شترمرغ های پرورشی در دنیا از این نژاد هستند

 

درس قبلی – شناخت خصوصیات کلی شترمرغ

درس بعدی –

 

.

به این پست امتیاز دهید.
انواع شترمرغ – معرفی انواع گونه های شترمرغ
۳٫۵ از ۴ رای

 

بازدید : 3,568 بازدید بار دسته بندی : آموزش های تخصصی ، پرورش شتر مرغ تاريخ : ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

غلامرضا-زارع پور
پنج شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۶
پاسخ

متقاضی نرم افزار جیره نویسی گاو شیری هستم.
لطفا راهنمایی لازم.باتشکر


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: