ای دام آنچه قبل از شروع پرورش بز باید بدانید! - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بز ها  یک حیوان پرمنفعت برای پرورش می باشند. آنها به راحتی می توانند شیر خوشمزه و سالم و گوشت کم چرب را تولید کنند. علاوه بر این، کود آنها برای زمین های کشاورزی بسیار مناسب می باشد.

پرورش بز

چرا بز پرورش بدهیم؟

برخی از نژاد های بز در طول یک سال تا ۹۰ کیلوگرم شیر تازه در هر ماه و برای ۱۰ ماه سال تولید می کنند. (یعنی حدود ۹۰۰ کیلو گرم شیر در سال) و هر یک از نر آنها می تواند ۱۳ تا ۲۰ کیلوگرم گوشت قرمز تولید کند. و هر ماده آن می تواند حداقل یک بزغاله در سال به دنیا بیاورد.

بز ها به ساختمان مجهزی نیاز ندارند و حتی یک فنس کشی ساده برای نگهداری آنها کافیست. آنها تمایل دارند تا از بوته ها و سرشاخه ها تغذیه کنند اما برنامه ریزی برای یک تغذیه دستی هماجتناب ناپذیر است. بزهای غیر شیرده را می توان فقط با یونجه تغذیه نمود ولی برای انهایی که بزغاله دارند نیاز به تغذیه کاملتری هست.

 

پرورش بز 2

 

پرورش بز برای تولید گوشت یا شیر؟

همانطور که در بالا ذکر شد، بز ها تولید کننده خوب شیر می باشند. و گوشت بز نیز در بسیاری از نقاط جهان بسیار محبوب است و بسیاری از مردم آن را می پسندند. با توجه به اینکه نیمی از بزغاله های متولد شده نر هستند می توان یک برنامه همزمان تولید شیر و گوشت داشت.

پرورش بز 3

 

ساختمان پرورش بز

نگهداری از بز ها ساده است: فقط باید محل آنها را تمیز و خشک  نگه دارید تا آنها را همیشه سرحال ببینید. آنها هوای معتدل را بیشتر می پسندند. خوب است  که یک قفسه  یا محل کوچک برای بزهای باردار نزدیک به زایمان و یکی هم برای بزهای بیمار یا مجروح در نظر بگیرید. مناسب است که بستر نگهداری بزها همیشه خشک باشد و برای اینکار استفاده از کاه و یا تراشه چوب بسیار مناسب است. البته علوفه مازاد آنها را نیز می توانید به عنوان بستر استفاده کنید. نکته مهم تمیز و خشک نگه داشتن بستر است و هرگاه که نیاز باشد باید بستر نامناسب جمع آوری گردد و بستر جدید جایگزین گردد.


فنس کشی محوطه پرورش کمی پیچیده تر است. بز ها نیاز به یک حصار بسیار قوی و بلند دارند که نتوانند از آن فرار کنند. اگر یک سوراخ کوچک وجود داشته باشد، آنها راهی برای خروج پیدا خواهند کرد. آنها از لب هایشان برای کشف دنیای اطراف خود استفاده می کنندو  تقریبا همه چیز را می جوند (طناب، سیم کشی برق، و غیره،) بنابر این در ساخت جایگاه باید این موارد را در نظر بگیرید.

پرورش بز 4

 

تغذیه بزها

بز ها را می توان در چمنزار ها و بوته زارها به چرا برد و تغذیه کرد. فقط باید در انتخاب این مراتع دقت نمد تا دارای انگل نباشند و بزها دچار بیماری نشوند.

حتی زمانی که بز ها به چرا برده می شوند باز هم نیاز به تغذیه دستی علوفه دارند چون تمام نیاز خود را نمی توانند از چراگاه بدست بیاورند.نکته دیگر اینکه برای بزهای جوان در حال رشد، بزهای باردار و شیرده باید مقداری کنسانتره یا جو نیز در نظر بگیرید تا رشد و تولید مناسب خود را حفظ کنند.

به این پست امتیاز دهید.
آنچه قبل از شروع پرورش بز باید بدانید!
۴٫۱۵ از ۲۰ رای

 

بازدید : 4,799 بازدید بار دسته بندی : پرورش بز تاريخ : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: