ای دام آلودگي انگلی گوسفند - پیشگیری و درمان - ای دام | آموزش دامپروری
اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

اپلیکیشن تخصصی پرورش دام و طیور

به تمام آموزش های تخصصی پرورش دام و طیور در یک برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشید. برای دانلود و توضیحات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

آلودگی انگلی گوسفند

در این مطلب با نشانه های آلودگی انگلی گوسفند، درمان و روش های پیشگری و مبارزه با انگل ها به صورت کاربردی آشنا می شوید

آلودگی انگلی گوسفند

گوسفند نیز مثل سایر حیوانات به انگل‌هاى داخلى و خارجى آلوده مى‌شود که سبب ناراحتى این حیوان مى‌گردد. انگل‌هائى که سبب آلودگى گوسفند مى‌شوند، عبارتند از: انگل‌هاى داخلى و انگل‌هاى خارجى. انگل ها موجوداتی هستندکه یا درون بدن دام و یا روی سطح آن زندگی می کنند و از خون دام تغذیه میک نند. علاوه بر این ، بعضی انگل ها با ایجاد خارش ، آرامش حیوان را به هم می زنند.

 انگل‌هاى داخلى
انگل‌هاى داخلى گوسفند به‌خصوص در مواردى که شرایط آب و هوائى براى رشد و فعالیت انگل در مرحله‌اى که انگل مجبور است آن مرحله از زندگى خود را در خارج از بدن حیوان میزبان به‌سر ببرد، مناسب باشد یکى از مشکلات عمدهٔ پرورش گوسفند است.
انگل‌هاى داخلى متعددى وجود دارد که گوسفند به آنها آلوده مى‌شوند، مهمترین آنها عبارتند از: کپلک، تنیاى رودهٔ گوسفند، انگل‌هاى معدی-ریوى (قزل‌قورت).

 انگل‌هاى خارجى
در بسیارى موارد گوسفندان به انواع مختلف کنه‌ها و شپش‌ها که در پوست حیوان زندگى مى‌کنند، آلوده مى‌شوند که سبب عوارض مختلفى در حیوان و حتى سبب مرگ آن مى‌شوند. این انگل‌ها علاوه بر اینکه بر حیوان آسیب مى‌رسانند، در بعضى موارد بیمارى‌هاى مختلفى را به حیوان منتقل مى‌کنند که در اثر موارد سبب مرگ حیوان مى‌شوند.

نشانه های آلودگی انگلی گوسفند:  

 • کم خونی     
 • اسهال
 • سرفه و مشکلات تنفسی  
 • بطری تحت فکی (برآمدگی آبکب زیر فک که دائمی نیست و مدام ایجاد شده و ناپدید می شود)
 • از دست دادن وزن  
 • کیفیت نامناسب پشم و مو
 • رشد نامناسب درحالی که دام
 • شکم بزرگ در حال که دام خوب غذا میخورد و آبستن نیست

علاوه بر این مشکلات ، انگل ها درون بدن دام در ریه ، کبد، قلب و گوشت ضایعات و کیست هایی را ایجاد میکنند که باعث می شوند نتوان آن اعضا را مصرف کرد. بنابراین درمان و پیشگیری از بیماریهای انگلی اقدامی مهم در جهت کاهش خسارات اقتصادی و افزایش سوددهی است .

جرب نیز یک انگل است که درون پوست دام تونل میزند و تخم میگذارد. این انگل در دام ایجاد خارش میکند و آرامش حیوان را سلب میکند. دامی که به این انگل ها آلوده میشود، در صورت عدم درمان ، میتواند بقیه دام ها را نیز بیمار کند.

برای پیشگیری و درمان انگل های خارجی، از حمام ضدانگل برای دام ها استفاده کنید. حمام اجباری دام ها در تابستان و پاییز میتواند در کنترل این آلودگی جلوگیری کند. حمام ضدانگل باید در زمانی انجام شود که هوا به اندازه ی کافی گرم باشد تا حیوان پس از آن خشک شده و بیمار نشود.

درمان آلودگی انگلی گوسفند

ادامه مطلب مخصوص اعضای ویژه

[vip-members]

 

میتوانید دام هایتان را با دو مرتبه تزریق زیر پوستی آیورمکتین به فاصله ی ١ هفته درمان کنید. برای این کار برای هر ۵٠ کیلو گرم وزن بدن دام ، یک سیسی از دارو را زیر پوست تزریق کنید.
معنی این جمله این است که اگر برای مثال وزن دام شما ۵٠ کیلو است ، باید ١ سیسی از دارو را تزریق کنید و اگر وزن دام شما ٧٠ کیلو باشد باید عدد ٧٠ را تقسیم بر ۵٠ کنید در این حالت مقدار دارو ١/۵ سیسی میشود.

مقدار دارو= وزن دام تقسیم بر ۵٠

برنامه ی مبارزه با آلودگی انگلی گوسفند

جدول زیر یک برنامه برای درمان ضد کرم در دام های شما را نشان میدهد.

درمان انگل های گوسفند

توجه !
– اگر دام شما در ماه آخر آبستنی است از دادن آیورمکتین و شربت فنولین خودداری کنید و به جای شربت فنولین از آلبندازول استفاده کنید.
– اگر دام شما در ۴۵ روز اول آبستنی است از دادن آلبندازول خودداری کنید و به جای آن از شربت فنولین استفاده کنید.
– اگر شما در یک منطقه گرم زندگی میکنید درمان را از فروردین شروع کنید، درمان دوم را در ١۵ اردیبهشت و درمان سوم را در مهر انجام دهید.
– اگر شمادر یک منطقه سرد زندگی میکنید درمان را از خرداد شروع کنید، درمان دوم را در ١۵ تیر و درمان سوم را در اواخر ماه شهریور انجام دهید.
– اگر شما از عشایر هستید داروهای جدول را قبل از هر کوچ به منطقه جدید، به دام هایتان بدهید.

اگر شما در منطقه ای سرد و کوهستانی و با آب و هوای خشک زندگی میکنید به جای جدول بالا از جدول زیر برای درمان ضد کرم استفاده کنید:

درمان انگل های گوسفند

توجه !
– اگر دام شما در ماه آخر آبستنی است از دادن لوامیزول خودداری کنید و به جای آن از کلوزانتل یا آلبندازول استفاده کنید.
– اگر دام شما در ۴۵ روز اول آبستنی است از دادن آلبندازول خودداری کنید و به جای آن از کلوزانتل یا لوامیزول استفاده کنید.
– برای استفاده از لوامیزول و آیورمکتین در بز، ١/۵ برابر مقدار دارویی که برای گوسفند استفاده میکنید را به کار ببرید.
– برای استفاده از آلبندازول در بز، ٢برابر مقدار دارویی که برای گوسفند استفاده میکنید را به کار ببرید.  دقت کنید که ….
– برای درمان ضد کرم در گله باید به تمام دام ها به غیر از بره و بزغاله های شیر خوار دارو بدهید.
– همزمان با استفاده از داروی ضد کرم در دام هایتان ، سگ های گله نیز با داروی ضد کرم پرازی کوانتل درمان کنید.  سگ ها را درگوشه ای ببندید و قرص ضد کرم را به آن بخورانید. سگ ها باید به مدت ٢ روز بسته باشند و مدفوعشان سوزانده شود. زیرا مدفوع سگ ها تا دو روز پس از خوراندن قرص ضدانگل حاوی تعداد بالایی تخم انگل است که میتواند دام ها را آلوده کند.
– پس از تجویز دارو به مدت ٢۴ ساعت تمام دام هایی که به آن ها ضدانگل داده اید را در طویله نگه داری کنید و بعد آن ها را به مرتع بفرستید چراکه در این زمان کرم های مرده از بدن دام شما دفع میشوند و اگر این کرم ها حاوی تخم باشند میتوانند مرتع را آلوده نمایند.
– در مورد حیوانات جایگزین : تمام دام هایی که به تازگی خریداری میکنید باید قبل از اینکه آن ها را وارد گله کنید داروی ضدانگل را بدهید و مجددًا ٢ هفته یعد این کار را تکرار نمایید. بعد از آن ، هم زمان با دادن دارو به سایر دام های گله ، به حیوانات جایگزین نیز دارو بدهید.  

مقداری از داروی ضد کرم که باید به دام هایتان بدهید:
اول به وزن هر یک از دام های گله خود دقت کنید و ببینید که بیشتر دام های گله شما چه وزنی دارند. مثلاً شما یک گله ٢٠٠ رأسی دارید که بیشتر دام ها وزنشان ۴٠-٣۵ کیلوگرم است . پس برای دادن دارو وزن دام های گله را باید روی ۴٠ کیلوگرم در نظر بگیرید. حال برای مثال روی بروشور دارو نوشته شده است که برای هر ٢٠ کیلوگرم وزن دام باید نصف قرص بدهید، در گله شما که در مجموع وزن دام های خود را براساس ۴٠ کیلوگرم در نظر گرفته اید، باید به تمام دام های خود یک قرص کامل بخورانید. یعنی درواقع باید برای درمان ضد کرم بیشترین میزان دارویی که در بروشور دستور داده است را برای دام های خود استفاده کنید. اگر در گله شما دام ها با وزن های مختلفی وجود دارند، باید گله را بر اساس وزن به چند گروه تقسیم کنید و در هر گروه براساس وزن سنگین ترین دام ، دارو را بدهید.

[/vip-members]


 

درس قبلی – بیماری اسهال در گوسفندان

درس بعدی – سقط جنین در گوسفندان

 

.

به این پست امتیاز دهید.
آلودگی انگلی گوسفند – پیشگیری و درمان
۵ از ۳ رای

 

بازدید : 4,484 بازدید بار دسته بندی : آموزش های تخصصی ، پرورش گوسفند تاريخ : ۱۲ مهر ۱۳۹۶ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


برای ورود به کانال تلگرام ای دام کلیک کنید.
عضو شوید!
error: